O mowie nienawiści w Muzeum Sopotu

Grafika przedstawiająca znak z przekreślonym dymkiem z konwersacji elektronicznej
Fot. materiały UMS

Na kolejny z cyklu wykładów o mowie nienawiści Muzeum Sopotu zaprasza w piątek, 22 marca, o godz.18.00. Wykład profesora Michała Bilewicza nosi tytuł „Epidemia pogardy. O sprawcach i ofiarach mowy nienawiści”. Wstęp jest wolny.

Współczesne media pełne są nienawistnego języka o cudzoziemcach, mniejszościach czy imigrantach. Pogarda dominuje też w wypowiedziach polityków, zdarza się też w codziennych rozmowach o sprawach politycznych i społecznych. Co nas zmieniło? Jak to się stało, że jeszcze kilkanaście lat temu mówiliśmy o tych sprawach spokojnie, bez agresji i nienawiści?

Wystąpienie prof. Bilewicza, oparte na wieloletnich badaniach psychologicznych i socjologicznych, pokazuje, jak doszło do epidemicznego rozpowszechnienia się mowy nienawiści oraz pokazuje psychologiczne konsekwencje takiego języka dla jego potencjalnych ofiar. Będzie też o tym, jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści – co działa, a co nie, w działaniach mających na celu poradzenie sobie z tym palącym społecznym wyzwaniem.

Michał Bilewicz – psycholog społeczny, publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW. W swoich badaniach koncentruje się na problematyce teorii spiskowych, uprzedzeń, konfliktu międzygrupowego, zagrożenia pozytywnej tożsamości społecznej i dehumanizacji, głównie na przykładzie ksenofobii, antysemityzmu i konfliktów etnicznych.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...