Ukazał się pierwszy w tym roku numer „Toposu”

Trzy książki leżą na roślinach
Fot. materiały promocyjne TPS

Numer sto sześćdziesiąty czwarty dwumiesięcznika literackiego „Topos” otwiera lista stu najlepszych tomów wierszy z lat 1918-2018 zebranych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ranking został stworzony na podstawie ankiety, skierowanej do krytyków literackich, badaczy literatury, wydawców, publicystów i dziennikarzy różnych mediów. Oprócz samej listy, na łamach pisma publikowane są uzasadnienia wybranych osób, biorących udział w typowaniu, co znajdzie swoją kontynuację w kolejnych numerach.

W dziale eseistyki Cezary Dobies pisze o związkach Zbigniewa Herberta z Henrykiem Elzenbergiem („Mistrz”), Andrzej Pisowicz próbuje odpowiedzieć na pytanie Zbigniewa Herberta o Rovigo, natomiast Małgorzata Juda-Mieloch bierze pod lupę psy, które stają się ważnym bohaterem w najnowszym tomiku Jana Polkowskiego. Polecamy również esej Kazimierza Nowosielskiego „Słowiki i Fotografia. O dwóch wierszach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”.

W Teologii poetów Zofia Zarębianka przestawia „Metafizyczne konstelacje: Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Kudyba. Głosy niezobowiązujące”.

Dział poezji to przede wszystkim utwory Tadeusza Dąbrowskiego, ale także wiersze Krzysztofa Budziakowskiego, Bogdana Jaremina, Bogusława Kierca, Jadwigi Nowak, Józefa Kurylaka oraz Mirosława R. Kanieckiego.

Zachęcamy także do przeczytania rozmowy Małgorzaty Czermińskiej z prof. Michaelem Edwardsem o polskim wydaniu jego książki „Ku poetyce chrześcijańskiej”.

Do „Toposu” 1 (164) 2019 dołączono 2 tomiki poetyckie:

  • Mirosław Dzień „Thambos”;
  • ks. Jan Sochoń „Brewiarz celnika”.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...