Jan Garbarek wystąpi w Operze Leśnej

Jan Garbarek
Jan Garbarek. Fot. materiały promocyjne

Zanim w październiku dźwięki muzyki jazzowej rozniosą się po nadmorskim kurorcie, wybrzmi prolog festiwalu Sopot Jazz – koncert Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu. Już 29 czerwca 2019 o godz. 20.30 w Operze Leśnej w Sopocie wraz z zespołem zagra norweski saksofonista, światowej sławy muzyk, ojciec skandynawskiej sceny jazzowej. To pierwszy element programu Rainera Kerna – nowego kuratora Sopot Jazz.

Nikt nie gra na saksofonie w taki sposób, jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się znakiem rozpoznawczym i zyskało inny wymiar niż to, co jest ogólnie nazywane jazzem. Niezliczone nagrania płytowe, koncerty w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wiele lat współpracy z Keithem Jarrettem czy jego bezprecedensowa kooperacja z Hilliard Ensemble sprawiły, że ten wyjątkowy saksofonista stał się popularny we wszystkich gatunkach muzycznych i krajach.

Nigdy nie ułatwiał życia krytykom, którzy muszą znaleźć wygodne etykiety, aby pogrupować artystów na kategorie muzyczne. Garbarek wymyka się tym próbom. Jego nagrania znajdują się w katalogach z napisem jazz, muzyka klasyczna, a nawet pop.

Od początku istnienia kultowej wytwórni ECM z Monachium Garbarek był jednym z jej najbardziej popularnych artystów. W koncercie w Sopocie Garbarkowi towarzyszyć będą: jego wieloletni współpracownik, niemiecki pianista Rainer Brüninghaus, basista z Brazylii Yuri Daniel i mistrz perkusji Trilok Gurtu z Indii.

– Najlepszym przewodnikiem po kulturalnym dziedzictwie Sopotu, jego historii i współczesności są odbywające się tutaj festiwale – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Z jednej strony nawiązanie do spektakli wagnerowskiego teatru operowego, którego spektakle wystawiano w Operze Leśnej i organizowany przez Polską Orkiestrę Kameralną festiwal Sopot Classic, będący prezentacją najwybitniejszych utworów światowej klasyki muzycznej z udziałem sław, solistów, teatrów muzycznych ze świata. Z drugiej strony tradycja jazzowa, którą zapoczątkował m.in. Krzysztof Komeda podczas pierwszego Jazz Festival w 1956 r. Dzisiaj godnym kontynuatorem tego festiwalu jest właśnie Sopot Jazz Festival z nowym kuratorem Rainerem Kernem – dodaje wiceprezydent Cichocka-Gula.

­­­­­

Bilety na koncert w przedziale 80 zł-160 zł już w sprzedaży na stronie Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART

 

Sopot Jazz: 10-13 października 2019 
Jan Garbarek Group: 29 czerwca 2019 
Festiwal i koncert Jana Garbarka realizowane są ze środków finansowych Miasta Sopotu

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...