Nagrobki w PGS

Fragment plakatu wystawy „Spalam się” 
Fot. materiały prasowe PGS

„Spalam się” to najnowsza wystawa kultowego zespołu muzycznego Nagrobki współtworzonego przez artystów wizualnych – Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Wernisaż odbędzie się 4 kwietnia o godz. 19.30 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (pl. Zdrojowy 2).

Nagrobki w ostatnich latach stały się jednym z ważniejszych zjawisk polskiej sceny muzycznej. Funkcjonują jednak z powodzeniem na wystawach sztuki, w przestrzeni teatru, spotykając się z entuzjastyczną recepcją publiczności.

Wizualna strona twórczości zespołu ucieleśnia się poprzez obsesyjne odwoływanie do tematu i ikonografii śmierci, współczesne vanitas, tanatyczno-funeralny design. W pracach wideo, rzeźbach, plakatach, okładkach płyt czy koszulkach. Nie stanowią one jednak jedynie dodatku do muzycznej twórczości, ale pokazują świadome relacje między pracami i silnie uwidaczniają paradoksalną żywotność śmierci!

Na sopocką wystawę składa się monumentalna kompozycja malarska – fresk sklepienny „Sądu ostatecznego” Maćka Salamona, wypełniony Nagrobkową ikonografią, a także wielokanałowa instalacja tytułowej piosenki „Spalam się”, która wykorzystuje wiele stworzonych już wcześniej artefaktów grupy Nagrobki.

Tytuł wystawy nawiązuje do motywu ognia, ciałopalenia i Sądu Ostatecznego, ale też luźno do piosenki Kazika Staszewskiego i wątków lokalnych, przede wszystkim obrazu Hansa Memlinga – najliczniej oglądanego obrazu w Trójmieście.

Wystawę oglądać można do 5 maja.

 

Nagrobki 2015. Fot. Tomasz Pawluczuk

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...