Inteligentne lampy – bezpieczeństwo i oszczędności

Nowa lampa oświetlenia ulicznego w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W Sopocie modernizowane jest oświetlenie uliczne. Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, przyniesie także miastu wymierne korzyści ekonomiczne. Lampy przy hali ERGO ARENA zostały zmodernizowane już dwa lata temu, teraz czas na kolejne ulice w dolnym Sopocie. W kwietniu ruszy następny etap realizacji projektu wartego w sumie 12 mln zł.

Projekt „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” realizowany jest na terenie dolnego Sopotu oraz wokół hali ERGO ARENA, która jest partnerem projektu. W ramach inwestycji planowane jest zmodernizowanie niemal 1300 punktów świetlnych, czyli 30 proc. wszystkich latarni oświetlających miasto.

Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Oświetlenie LED, w połączeniu z nowoczesnym sterowaniem, będzie bardziej efektywne, co wpłynie na wysokość kosztów, jakie ponosi gmina. Nowe lampy poprawią bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców, a dzięki spójnej stylistyce również estetykę miasta.

Wymierne efekty działania nowego oświetlenia widać w przypadku ERGO ARENY. Operator hali, spółka Hala Gdańsk-Sopot, Sp. z o.o., wymienił oświetlenie w 2017 r. Koszt tej części projektu wyniósł ponad 714 tys. zł netto, z czego 85 proc. pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej. W ramach projektu wymieniono 502 oprawy oświetleniowe wokół ERGO ARENY, zastępując stare oprawy halogenowe nowymi typu LED. Oszczędności kosztów zużycia energii elektrycznej, w okresie od 1 października 2017 r. do 28 lutego 2019 r., wyniosły 237 614 zł netto. Dzięki wymianie oświetlenia, zużycie energii elektrycznej zmalało w tym czasie o 565 748 kWh, a skutkiem było również zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o około 503 tony.

W kwietniu, w ramach kolejnego etapu realizacji projektu, zmodernizowane będzie oświetlenie na al. Wojska Polskiego w Sopocie. Ten etap przewiduje ustawienie 69 pięciometrowych słupów oświetleniowych i położenie 2500 m kabla. Lampy będą wymieniane na al. Wojska Polskiego, na odcinku od molo do granicy z Gdańskiem. Przed wakacjami, do 15 czerwca, oświetlenie zostanie zmodernizowane na odcinku od granicy z Gdańskiem do ul. Na Wydmach. Wymiana lamp na pozostałym odcinku, od ul. Na Wydmach do molo, ruszy po wakacjach. Wcześniej oświetlenie wymieniono już na odcinkach ulic: Wosia Budzysza, Haffnera, Powstańców Warszawy oraz części al. Mamuszki (patrz mapa).

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Działanie 10.4 „Redukcja Emisji”.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...