Najem krótkoterminowy w Sopocie – spotkanie prezydenta z przedstawicielami branży

Ludzie spacerujący po ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od dłuższego czasu w mediach toczy się dyskusja o potrzebie uregulowania, koncesjonowania czy wręcz ograniczenia najmu krótkoterminowego. Na wniosek przedstawicieli firm zajmujących się wynajmem mieszkań i apartamentów w Sopocie, 2 kwietnia odbyło się spotkanie z prezydentem miasta i Sopocką Organizacją Turystyczną.

Prezydent przedstawił aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego, możliwości i narzędzia, którymi dysponuje samorząd oraz plany zmian proponowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Nie chcemy w żadnym stopniu ograniczać najmu krótkoterminowego – deklarował prezydent Jacek Karnowski. – Ale widzimy zdecydowanie potrzebę uregulowania tej kwestii i wprowadzenia odpowiedzialności właścicieli za zachowanie gości.  

W planach ministerstwa jest wprowadzenie obowiązku rejestrowania wszystkich wynajmujących mieszkania, bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też są osobami fizycznymi. Dodatkowo rozwiązanie to ma być powiązane z platformami rezerwacyjnymi, co pozwoliłoby wyeliminować dużą część szarej strefy. Jednakże w dalszym ciągu samorządy nie będą miały narzędzi pozwalających na reakcję w sytuacjach kryzysowych, na przykład zakłócaniu spokoju przez niektórych turystów. Stąd pomysł „koncesjonowania” najmu, który nie polega na jego ograniczeniu, a jedynie na odpowiedzialności właściciela lokalu za panujący w nim porządek. Porównując to do przykładu koncesji alkoholowych, w przypadku potwierdzonego łamania ustalonego prawa, koncesja mogłaby zostać odebrana. Biorąc pod uwagę specyfikę miasta, takie rozwiązanie wydaje się skuteczne i odpowiednie. Prezydent będzie dążył do uzyskania takich narzędzi, aby mieszkańcy mogli czuć się dobrze w swoich mieszkaniach, bez względu na to czy lokal obok jest wynajmowany krótkoterminowo czy nie.

Podkreślona została również istota odprowadzania opłaty uzdrowiskowej, dzięki której Sopot ma środki na inwestycje w sferze turystyki.

Przedstawiciele firm zajmujących się profesjonalnie najmem na terenie Sopotu wyrazili swoje zainteresowanie uczestnictwem w rozmowach na temat najmu. Dla nich również utrzymanie wysokiego standardu usług jest podstawą. Wychodzą również z założenia, że każdy mieszkaniec to ich potencjalny klient, więc należy dbać o dobro wszystkich. W związku z tym w wielu przypadkach firmy zajmujące się najmem zostawiają sąsiadom kontakt do siebie, z którego można korzystać przez całą dobę, w razie pojawienia się problemów. Edukują również swoich gości, pobierają kaucje i wymagają przestrzegania regulaminu.

Świadomość turystów jest bardzo wysoka. Miasto oraz Sopocka Organizacja Turystyczna w swoich działaniach będą dbali o to, aby osobom szukającym noclegu wskazywać sprawdzone lokale i firmy, które na rynku turystycznym działają profesjonalnie oraz z dbałością zarówno o turystę, jak i mieszkańca

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu do firm zostaną przekazane plakaty „Turysto szanuj Sopot” oraz bezpłatne mapy zawierające kodeks właściwego zachowania turystów, a także informację o Ekoparkingu.

Będą także prowadzone kolejne spotkania z branżą i próba wypracowania wspólnych standardów i może systemu certyfikowania sopockich apartamentów.

Jednocześnie informujemy, iż prezydent Sopotu próbuje umówić spotkanie w Ministerstwie Sportu i Turystyki w celu omówienia problemów związanych z najmem.

Znając potrzeby mieszkańców, a także stanowisko firm zajmujących się profesjonalnie wynajmem mieszkań i apartamentów uważamy, że przekazanie tych informacji oraz problemów, które wymagają rozwiązania, są warunkiem koniecznym wprowadzenia takich zmian, które przyniosą pozytywny efekt i faktyczne rozwiązanie problemów.

Poniżej zamieszczamy pierwsze, otrzymane z Ministerstwa Sportu i Turystyki pismo w temacie najmu krótkoterminowego oraz pismo Prezydenta Miasta Sopotu, skierowane w odpowiedzi do Pani Minister.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...