Remont alejki nadmorskiej w Sopocie

Para rowerzystów jedzie alejką nadmorską
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek 15 kwietnia rozpocznie się przebudowa alejki nadmorskiej w ramach projektu budowy europejskiego szlaku rowerowego R-10. To jedna z większych inwestycji rowerowych w Sopocie. Droga zyska nową nawierzchnię i miejsca do wypoczynku. Bedzie też szersza. Na czas trwania prac uruchomiony zostanie objazd

Przed wakacjami, do 15 czerwca, zostaną przebudowane dwa odcinki na trasie od granicy z Gdańskiem do ul. Chopina. Przebudowa pozostałych, od ul. Chopina do Molo, oraz od hotelu Sopot Marriott Resort & Spa do ul. Na Wydmach ruszy po wakacjach. W ramach inwestycji wykonane zostaną również 3 miejsca wypoczynkowe dla rowerzystów. Prace przy przebudowie ścieżki spowodują utrudnienia w ruchu rowerowym na wymienionych odcinkach. Na czas prowadzenia robót przewidziano objazd umożliwiający bezpieczne ominięcie placu budowy. Objazd uruchomiony zostanie 15 kwietnia. Trasa objazdu na załączonej mapce (kolor zielony). Na całej trasie objazdu ustawione zostaną znaki i tablice informacyjne z mapą objazdu.

Będzie szerzej i wygodniej
W trakcie remontu droga będzie poszerzona, na tyle na ile pozwolą na to rosnące tam drzewa. Trasa zyska też nową, gładką (niefazowaną) nawierzchnię. W ramach inwestycji wykonane zostaną trzy miejsca wypoczynkowe dla rowerzystów, mieszczące w sumie 80 rowerów, z ławkami i śmietnikami. Pierwsze – największe z miejsc, dla 40 rowerów, powstanie między wejściem na plażę nr 23 a arkadami molo. Bedzie to elegancki drewniany podest nad wydmami. Pozostałe, nieco mniejsze zlokalizowane będą przy budynku MOSIR-u i na końcu ulicy Hestii. Będą to miejsca, w których będzie można zjeść i odpocząć, a potem ruszyć w dalszą podróż.

Trasa rowerowa R-10 to międzynarodowy szlak sieci Euro Velo, biegnący przez terytoria państw basenu Morza Bałtyckiego i łączący najważniejsze nadmorskie miasta. Łączna długość to 8539 km. Polski odcinek trasy, o długości 588 km, przebiega przez województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Do Sopotu należy 5,5 km fragment tej międzynarodowej trasy. W ramach pierwszego etapu prac, na początku roku 2018, wyremontowany został odcinek wzdłuż alei Mamuszki. Całkowity koszt przebudowy i oznakowania na sopockim odcinku R-10 to 9,6 mln złotych.

Mapa objazdu (kolor zielony) remontowanej alejki nadmorskiej

Prace są elementem projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym
R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – odcinek Sopot” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...