15 lat Polski w UE – wspólna samorządowa kampania europejska

Grafika z nazwą miasta Sopot i gwiazdkami na unijnej fladze
Fot. materiały UMS

1 maja 2019 r. będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

W miastach widać to najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

- Europa to nie jest jakaś „odległa Bruksela”. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami! - pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz.

Zachęca, by dzień 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców i przypomina, że już 26 maja odbędą się czwarte z kolei wybory do Parlamentu Europejskiego, instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE.

Aby nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, Związek wraz z miastami inicjatorami: Sopotem, Warszawą, Gliwicami, Łodzią i Gdańskiem przygotował wspólną samorządową kampanię europejską, na którą składają się: grafika dotycząca rocznicy 1 maja, spot video oraz działania w mediach społecznościowych. W ramach kampanii proponujemy również, żeby wspólnym elementem obchodów w miastach było odśpiewanie 1 maja o godz. 12.00 „Ody do radości”. Wszystko opatrzone hasztagiem #DziękUEmy.

Materiały dostępne są na stronie 15 lat Polski w UE.

 

Pod tymi linkami znajdują się nakładki na zdjęcia profilowe na FB:

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...