Mocny start Festiwalu Mundus Cantat

Członkowie chóru w kolorowych strojach stoją w rzędach i machają rękoma
Chór Chant’anjou z Francji. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat odbędzie się już po raz 15. Jubileuszowy program jest bogaty. Do Sopotu przyjadą chóry z Francji i Islandii, swój jubileusz będzie świętował Chór Mundus Cantat, muzycy uczczą też pamięć Krzysztofa Komedy. Początek w sobotę, 27 kwietnia.

zęść konkursowa Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat odbędzie się dopiero w maju (22-25), ale już 27 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 w Sopotece (Sopot Centrum, ul. Kościuszki 14) zaprezentuje się pierwszy gość tegorocznej edycji – chór Chant’anjou z francuskiego miasta Angers, które było stolicą Polski w roku 1939 r., kiedy urzędował tam rząd generała Sikorskiego. Chór wprowadzi nas w paryski klimat uliczek Montmartre, prezentując melodyjne piosenki francuskie.

Następnego dnia, w niedzielę 28 kwietnia o godz. 16.00 w Kościele św. Jerzego w Sopocie chór SSW Mundus Cantat zaprezentuje się w specjalnej odsłonie artystycznej pt. „Smak życia”, podczas której zaprezentuje program a’cappella. Nie zabraknie muzyki latynoamerykańskiej, piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz muzyki współczesnych, polskich kompozytorów.  Ale to jeszcze nie wszystko, chór w hołdzie Krzysztofowi „Komedzie” Trzcińskiemu, w 50. rocznicę śmierci, zaśpiewa jego utwory w aranżacjach na chór, akordeon, saksofon i kontrabas, autorstwa prof. Beaty Wróblewskiej, dyrygentki zespołu. Chór zaprosił do współpracy doskonałych trójmiejskich muzyków – Cezarego Paciorka (piano, akordeon), Adama Żuchowskiego (kontrabas), Juana Felipe Alvarado (saksofon). Będzie nastrojowo, jazzowo a finał koncertu dostarczy słuchaczom wyjątkowych wrażeń.

Natomiast, 30 kwietnia o godz. 19.00 w Kościele Chrystusowym (Obrońców Westerplatte 21) trójmiejskiej publiczności zaprezentuje się chór gospel Lindakirkja z Islandii, zwanej krainą lodu i ognia. Lindakirkja to grupa bardzo różnych ludzi, których połączyła miłość do muzyki gospel i jak mówią - uwielbiają czuć wspólne bicie serca w rytmie gospel. Chór specjalizuje się w wykonaniu pieśni religijnych ze wszystkich gatunków – od starych amerykańskich hymnów, poprzez pop i soul, po dobrze znaną muzykę współczesnych kompozytorów i śpiewaków gospel, takich jak Andrea Crouch i Kirk Franklin. W repertuarze znajdują się również własne kompozycje napisane przez członków zespołu. od 2015 r. zespół znajduje się obsadzie musicalu Jesus Christ Superstar wystawianego w  Harpa Reykjavík Concert Hall.

Wstęp na koncerty jest wolny. Organizatorem festiwalu, obok Fundacji Mundus Cantat, jest Miasto Sopot. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz  Jego Magnificencja, prof. dr hab. Maciej Sobczak, Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Więcej na temat wydarzeń jubileuszowej, 15. edycji Festiwalu Mundus Cantat na stronie Mundus Cantat.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...