Dzieje się w Dworku Sierakowskich  

Obraz przedstawiający kobietę siedzącą na leżaku na tle zieleni
Jedna z prac Joanny Śmielowskiej. Fot. materiały promocyjne TPS

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w pierwszej połowie maja zaprasza na dwa wydarzenia: wernisaż prac Joanny Śmielowskiej oraz kolejną odsłonę Teatru przy Stole.

 

Malarstwo | Joanna Śmielowska

Od 8 maja w Dworku Sierakowskich oglądać będzie można wystawę prac gdyńskiej malarki, ilustratorki, autorki rysunków i animacji – Joanny Śmielowskiej. Jej  sztuka balansuje między poezją a realizmem, snem a rzeczywistością, harmonią i wszystkim co pomiędzy. O źródłach inspiracji twórczych autorka tak mówi:

„Inspiracja to trudny do wytłumaczenia termin, zwłaszcza w przypadku fenomenu twórczości. Obowiązek czy przymus, a może swoboda wypowiedzenia się na temat czegoś, co nas interesuje, drażni, intryguje lub z czym się identyfikujemy, w czym widzimy sens świadomego życia. Już samo wyodrębnienie, wybór: tematu, sprawy, uczucia, osoby, wymaga ukonkretnienia tej sprawczej sprężyny naszego działania.  A ta często pozostaje ukryta, półświadoma, mieści się w naszym rytmie oddychania, nastroju, ogólnym podejściu do filozofii istnienia, jego podstawowych wartości, hierarchii potrzeb.

Nie umiem jednoznacznie wskazać, co decyduje, że gorączkowo rysuję, chwytam pędzel, nakładam farby. To może być mały szczegół, wspomnienie, poranek z kosami za oknem, zapach kawy. Czasem równoczesny niepokój, smutek i radość. Pewnie jest w tym ulotna chwila, próba scalenia, tego, co codzienne jak zwykła krzątanina, co przynosi sensualna satysfakcja dzielenia swoich myśli i odczuć z drugim człowiekiem, z tym niejasnym lecz wielkim przekonaniem o istnieniu ponadczasowego dobra, piękna, zachwytu”.

W dworkowej Galerii Sztuki zaprezentowane zostanie malarstwo Joanny Śmielowskiej, obejmujące portrety, pejzaże i ilustracje malarskie. Wystawę będzie można oglądać do 2 czerwca, codziennie w godz. 12.00-18.00. Wernisaż w środę, 8 maja o godz. 18.00, wstęp wolny.

 

„Gdzieś i około” Anny Jabłońskiej | Teatr przy Stole

W poniedziałek 13 maja, o godz.18.30 w Teatrze przy Stole zaprezentowana zostanie sztuka z kanonu najnowszej dramaturgii ukraińskiej. Będzie to przewrotna komedia Anny Jabłońskiej, w której autorka przygląda się swoim postaciom z pewną uszczypliwością, przekorą, ale przede wszystkim – z czułością. Tekst sztuki „Gdzieś i około” w przekładzie Anny Korzeniowskiej-Bihun przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Michał Jaros, Piotr Łukawski i Krzysztof Gordon.

Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Prelekcję na temat kulisów powstania sztuki, życia i twórczości Jabłońskiej oraz antologii „Współczesna dramaturgia ukraińska”, skąd pochodzi prezentowany dramat, przedstawi profesor UG Małgorzata Jarmułowicz. Wstęp jest wolny.

Więcej informacji:

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Dworek Sierakowskich

Sopot, ul. J. Czyżewskiego 12

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...