Nowe znaki informacyjne w Sopocie

Tablica informacyjna z mapą i wskazanymi na niej atrakcjami turystycznymi
Fot. materiały UMS

Od kilku dni mieszkańcy i turyści mogą zauważyć pojawiające się w różnych punktach miasta nowe znaki informacyjne. To elementy Systemu Informacji Miejskiej, który obejmie cały Sopot i dostarczy podstawowych informacji o nazwach ulic, atrakcjach turystycznych, instytucjach kultury czy kategoryzowanych hotelach i campingach.

Sopocki SIM jest au­torskim projektem dedykowanym Miastu Sopot, zaprojektowała go firma Świerszcze. Wszystkie tablice, słupy, pylony mają spójną uporządkowaną formę. Prace projektowe poprzedzone były analizą architektury miasta i typografii występującej w prze­szłości na tablicach w przestrzeni miejskiej. Chodziło bowiem o stworzenie systemu zindywidualizowanego, co widać w oryginalnej czcionce i specjalnie zaprojektowanych ikonach.

Inspiracją dla kształtowania poszczególnych elementów było skojarzenie najbardziej uniwersalne i jednocześnie wszechobecne w mieście – wiatr i jego siła. Gama kolorów pojawiająca się w całym Systemie Identyfikacji Miejskiej jest inspirowana kolorystyką Zatoki Gdańskiej. Ma charakterystyczny, ale jednocześnie nie narzucający się zestaw barw. Formaty tablic i ikonografia również zostały ujednolicone. Dzięki zastosowanej kolorystyce nośniki wtopią się w otoczenie, a jednocześnie utworzą punkty orientacji w przestrzeni.

W skład systemu, podzielonego na trzy sektory: dla ruchu pieszego, drogowego oraz drogowego „dużego” (al. Niepodległości), wchodzą różne nośniki z komunikatami wizualnymi, m.in.  tablice z nazwami sopockich ulic, numerami domów, pylony z mapą pokazującą lokalizację oraz odległość do najbliższych atrakcyjnych miejsc, teatrów, muzeum czy hoteli. Odwiedzający Sopot goście na estetycznych i nowoczesnych nośnikach znajdą czytelną dwujęzyczną (również w języku angielskim w ruchu „pieszym”) informację wraz z ikonami, dzięki której będzie im łatwiej odnaleźć się w przestrzeni miejskiej i dotrzeć do konkretnych miejsc. W skład systemu wchodzą także elementy informacyjne dla zmotoryzowanych.

W pierwszym etapie na terenie miasta pojawią się pylony z mapą Sopotu w ruchu pieszym oraz pylony kierujące do hoteli w ruchu drogowym. Docelowo sopocki SIM obejmie:

  • tablice z nazwami ulic,
  • tablice z destynacjami turystycznymi,
  • tablice z nazwami hoteli,
  • tablice z numerami budynków,
  • tablica „Strefa płatnego parkowania”,
  • tablice z opisem obiektu
  • oraz właśnie montowane pylony informacyjne z mapą i pylony informacyjne hotelowe.

Zaplanowany na ten rok SIM (pylony, tablice z nazwami ulic, atrakcji turystycznych i hoteli), którego elementy wykonały firmy: UTAL sp. z o.o. i GZD sp. z o.o. sp.k., powinien pojawić się w mieście pod koniec czerwca. Jego koszt to 2 276 846,85 zł brutto.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...