Pomorskie dla Seniora – Sopot i sopocianie z nagrodami

Seniorzy ubrani w stroje kowbojskie tańczą na scenie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Kapituła w konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora", którą stanowili członkowie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, docenili Sopot trzykrotnie. Nagrody przyznane zostały w kategoriach: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Samorząd przyjazny Seniorom oraz Przyjaciel Seniora.

Kapituła zadecydowała o przyznaniu nagrody dwunastu osobom w kategorii Zwyczajny-Niezwyczajny Senior, jedenastu samorządom w kategorii Samorząd Przyjazny Seniorom. Przyznano również nagrody w nowej kategorii w konkursie – Przyjaciel Seniora, którą wyróżniono trzynaście osób i organizacji.

Wśród laureatów w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior znalazła się Irena Głowacka. Pani Irena jest wulkanem energii, ostoją rozsądku, chodzącą inspiracją. Swoją postawą pokazuje, że wolontariat akcyjny nie jest tylko dla młodzieży. Często bywa jedyną seniorką w grupie wolontariuszy, ale jak sama mówi – zupełnie jej to nie przeszkadza. Dzięki obcowaniu z młodymi osobami poszerza swoje horyzonty, jest ciekawa świata.

Młodzi wolontariusze dzięki pracy z p. Ireną czerpią  z jej doświadczenia. Bierze ich czasem pod swoje skrzydła. Pokazuje, że należy przełamywać nieśmiałość, radzić sobie w zaskakujących sytuacjach. Wolontariusze mogą brać przykład dotyczący kultury osobistej zachowania klasy w każdym momencie.

Organizacje czy instytucje, w których pomaga pani Irena, podkreślają, że mogą na niej polegać. Jest niezwykle odpowiedzialna, co nie zawsze jest oczywiste w pracy z wolontariuszami. Jest prawą ręką organizatora, uważną uczestniczką wydarzeń.

Laureatem w kategorii Przyjaciel Seniora został także prof. Krzysztof Sperski. To muzyk wiolonczelista, wykładowca i pedagog, naukowiec, edukator, działający społecznie niestrudzony popularyzator kultury.

Jest laureatem wielu odznaczeń i nagród, m.in. Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009), Plakiety Gryfa Pomorskiego przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego (2014) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2018). Jako jeden z członków-założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, organizacji działającej od 1974 r., prof. Sperski zasłynął popularyzowaniem muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu.

Krzysztof Sperski jest twórcą cyklu koncertów kameralnych Czwartkowe Wieczory Muzyczne, odbywających się w każdy czwartek (od 45 lat!) w sopockim Dworku Sierakowskich. Jest nie tylko pomysłodawcą tego cyklu, koordynatorem, autorem programów, prelegentem, ale także wykonawcą. Jako świetny wiolonczelista występuje zarówno ze swoim Trio Gdańskim, jak również towarzyszy młodym muzykom i debiutantom.

Podczas Czwartkowych Wieczorów Muzycznych na zaproszenie profesora występują wybitni artyści, śpiewacy i instrumentaliści, profesorowie oraz najzdolniejsi studenci i absolwenci akademii muzycznych, laureaci prestiżowych konkursów muzycznych, kameraliści z kraju i zagranicy. Odbyło się już ponad 2300 koncertów. Wstęp na Czwartkowe Wieczory Muzyczne jest bezpłatny. Koncerty cieszą się niesłabnącą popularnością, a znakomitą większość publiczności stanowią seniorzy.

W kategorii Samorząd Przyjazny Seniorom Kapituła Konkursu postanowiła docenić m.in. Sopot. Miasto ze względu na strukturę wiekową mieszkańców, wśród których 35 proc. stanowią osoby powyżej 60. roku życia, podejmuje od wielu lat różne działania na rzecz seniorów, aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia.

Z jednej strony wspiera osoby niesamodzielne i samotne, ale również stwarza warunki i możliwości do rozwijania różnych form aktywności. Miasto opracowało Sopocki Program Strategiczny na rzecz Seniorów do 2020 r. – dokument, który prezentuje realizowane dotąd działania miasta na rzecz osób starszych oraz  odpowiada na potrzeby wskazane przez nich samych oraz ich rodziny, sąsiadów i opiekunów. W ramach programu wydany został miejski biuletyn informacyjny „Sopocianie 60+” – podręczny wykaz najważniejszych działań Miasta skierowanych do osób starszych, który trafił do skrzynek sopockich seniorów. Przy Prezydencie Miasta Sopotu powołana została Honorowa Rada Seniorów, której zadaniem jest opiniowanie bieżących działań miasta. Jej członkami są przedstawiciele różnych środowisk i jednostek działających na rzecz seniorów.

Wręczenie nagród odbędzie w ramach czerwcowych Sopockich Dni Seniora (10-14.06)

 

Pełna informacja o laureatach konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora"

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...