„Dwa Teatry”. Rozpoczyna się 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej 

Zachód słońca nad brzegiem morza
Fot. materiały promocyjne

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019” odbędzie się w dniach 24-27 maja. W konkursie festiwalowym wezmą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych.

Festiwalowe prezentacje odbywać się będą w Sopocie: w Multikinie, Teatrze BoTo, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże i w Państwowej Galerii Sztuki. Wybrane spektakle, słuchowiska i reportaże prezentowane będą także w Gdyńskim Centrum Filmowym i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zostanie uczczony wydarzeniem „Dwa Teatry czytają Herlinga”. Jego opowiadania przypomną znakomici aktorzy. Nie zabraknie także spotkań z gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniać będzie jury: Małgorzata Kożuchowska, Igor Gorzkowski, Jacek Kopciński, Maciej Małecki i Cezary Harasimowicz (przewodniczący).

Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2019” będzie transmitowany na żywo i relacjonowany na antenach Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Kultura) i Polskiego Radia (m.in. PR1, PR2, PR3). Na żywo transmitowana będzie także Gala Festiwalowa, na której wręczone zostaną nagrody.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert. Gala zamknięcia Festiwalu – połączona z wręczeniem nagród – odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz. 19.00. Nowością tegorocznego Festiwalu jest emisja utworu nagrodzonego Grand Prix w konkursie radiowym. Odbędzie się ona zaraz po zakończeniu gali – po godzinie 21.00 na antenie radiowej Jedynki. Równocześnie widzowie telewizyjnej Jedynki będą mogli obejrzeć spektakl uhonorowany Grand Prix w kategorii spektakli TV.

Radiowa Jedynka obszernie zapowiada festiwalowe wydarzenia już od 13 maja – w audycjach: „Cztery Pory Roku”, „Ekspres Jedynki” i „Kulturalna Jedynka”. W trakcie Festiwalu na antenie Programu 1 Polskiego Radia nie zabraknie relacji z Sopotu, ale również rozmów z twórcami i organizatorami (m.in. wywiad z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia i Festiwalu „Dwa Teatry” Januszem Kukułą w piątek 24 maja w „Sygnałach Dnia” o godz. 7.40). Specjalne wejścia z Trójmiasta pojawią się również w audycjach: „Sobota z Jedynką”, „Polska i Świat”, „Czas pogody” i „Niedziela z Jedynką”. W poniedziałek 27 maja wspomniana emisja nagrodzonego spektaklu radiowego (godz. 21.00).

Na antenie Programu 2 Polskiego Radia „Dwa Teatry” obecne są już od poniedziałku 20 maja, odkąd w „Zapisach ze współczesności” przybliża postać i artystyczny dorobek Haliny Łabonarskiej. W trakcie Festiwalu jego wydarzenia relacjonować będą Beata Kwiatkowska, Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek – m.in. w „Poranku Dwójki”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Wybieram Dwójkę” i „O wszystkim z kulturą”, specjalnym „Magazynie festiwalowym” (sobota 25 maja, godz. 16.00) oraz „Niedzielniku”. W „Wieczorach ze słuchowiskiem” dwie emisje: w sobotę 25 maja o godz. 19.00 słuchowisko Moniki Milewskiej „Podróż na księżyc” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (Grand Prix 2015), a  w niedzielę  „Pragmatyści” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Mariusza Malca (godz. 20.00).

Transmisja zakończenia w poniedziałek 27 maja od godz. 19.00, a tuż po niej rozmowy z laureatami. Dzień później – we wtorek 28 maja podsumowanie Festiwalu w „Poranku Dwójki”. Natomiast od 27 do 31 maja bohaterem „Zapisków ze współczesności” (godz. 12.45) będzie Jan Englert.

Program 3 Polskiego Radia zapowie Festiwal w specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” w czwartek 23 maja – wśród gości Barbary Marcinik m.in. dyrektorzy artystyczni wydarzenia: Ewa Millies-Lacroix, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Janusz Kukuła. Ponadto relacje z Sopotu pojawią się w audycjach: „Radiowy Dom Kultury”, „Zagadkowa niedziela”, „Magazyn Bardzo Kulturalny” i „Do Południa”. Podsumowanie „Dwóch Teatrów” w „Trójce pod Księżycem” w nocy z 30 na 31 maja. 

Relacje z Festiwalu pojawią się również w Polskim Radiu 24 i Czwórce. Ponadto Portal PolskieRadio.pl przygotuje specjalny serwis Dwa Teatry Polskie Radio. Będzie on działał od 24 maja.

Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania z gwiazdami – aktorami i reżyserami teatru radiowego i telewizyjnego oraz spotkania z reportażem.

Organizatorami Festiwalu są: Polskie Radio S.A. i Telewizja Polska S.A. Natomiast współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk.

 

Więcej: Dwa Teatry Polskie Radio, Dwa Teatry TVP, i Facebook Dwa Teatry Sopot

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...