Sopocka Straż Miejska gotowa do sezonu

Strażnik miejski nakłada blokadę na kolo źle zaparkowanego samochodu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Sopocka Straż Miejska dostanie 50 dodatkowych blokad na koła samochodowe. Będą to blokady uniwersalne, pasujące do każdego typu kół. Dzięki temu zakupowi sopoccy strażnicy będą dysponowali w sumie 70 blokadami. Zakup urządzeń będzie sfinansowany z budżetu miasta.

Źle zaparkowane samochody to problem, z którym Sopot boryka się każdego lata i który z roku na rok się nasila. Sopot każdego roku odwiedza ponad 2 mln turystów. W ubiegłym roku strażnicy miejscy 867 razy zakładali blokady na koła pojazdów parkujących niezgodnie z przepisami. Wydali również 116 dyspozycji do odholowania nieprawidłowo zaparkowanych aut. Tylko od początku tego roku takich dyspozycji było już 90 i wszystko wskazuje na to, że będzie ich o wiele więcej.

– Działania Straży Miejskiej to efekt oczekiwań mieszkańców Sopotu, którym źle zaparkowane samochody na co dzień utrudniają życie, a nierzadko stwarzają też zagrożenie dla pieszych – mówi Tomasz Dusza, komendant sopockiej Straży Miejskiej. – Sopot z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. nie może pobierać opłat za parkowanie w weekendy, stąd potrzeba intensyfikacji działań właśnie w te dni. Oprócz blokad i odholowywania pojazdów strażnicy miejscy informują turystów o możliwości skorzystania z bezpłatnego parkingu buforowego przy ERGO ARENIE. By zapewnić bezpieczeństwo w mieście, nawiązaliśmy też współpracę z sopocką policją. Skutkiem będą wspólne patrole strażników miejskich i policjantów – zwłaszcza w weekendy i dni wolne. Za to dodatkowe wsparcie zapłaci Gmina Miasta Sopotudodaje komendant Tomasz Dusza.

Źle zaparkowane samochody to nie jedyny problem, którym zajmują się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Sopocie. Patrole codziennie pilnują porządku w mieście, podejmują interwencje wobec osób zakłócających spokój, zaśmiecających miasto, monitorują (również z użyciem mobilnych kamer) „dzikie” wysypiska, reagują w sytuacjach, gdy w piecach domowych spalane są odpady lub gdy niszczona jest zieleń, reagują też na zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych. Na bieżąco prowadzony jest również monitoring miasta. Tylko na ulicy Bohaterów Monte Cassino pracują 42 kamery. W całym Sopocie jest ich niemal 170.

W roku 2018 dyżurni sopockiej Straży Miejskiej odebrali od mieszkańców 3758 osobistych lub telefonicznych zgłoszeń. Natomiast liczba podjętych przez strażników interwencji przekroczyła 21 tys. W większości dotyczyły wykroczeń w ruchu drogowym. Warto dodać, że po każdej podjętej interwencji strażnik, zgodnie z procedurami, musi jeszcze wypełnić odpowiednie dokumenty. Przykładowo, odholowanie samochodu wiąże się ze sporządzeniem kilkunastu stron obowiązkowej dokumentacji.

W sopockiej Straży Miejskiej jest zatrudnionych 28 funkcjonariuszy, z których 8 to dyżurni i operatorzy systemu monitoringu w Urzędzie Miasta. Trzy miejsca czekają na obsadzenie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...