Sopocianie na obchodach 200-lecia Memphis

Cztery osoby stoją w gabinecie
Od lewej: Katarzyna Choczaj, Urząd Miasta Sopotu, Kevin Kane, szef Convention Bureau, Aleksandra Gosk, sopocka radna, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Fot. materiały UMS

W minionym tygodniu, podczas trzydniowej oficjalnej wizyty w Memphis przygotowanej na zaproszenie burmistrza miasta Jima Stricklanda, organizatorów wydarzenia „Memphis in May Festival" oraz Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskiego, Sopot oraz Polska reprezentowane były przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, byłego ambasadora RP w USA, Ryszarda Schnepfa, Aleksandrę Gosk, radną miasta Sopotu oraz Katarzynę Choczaj z Urzędu Miasta Sopotu.

Celem wizyty były oficjalne obchody 200-lecia miasta Memphis przypadające 22 maja 2019 r. Współpraca pomiędzy dwoma miastami zaczęła się dwa lata wcześniej od pomysłu ambasadora Schnepfa i organizacji Festiwalu Memphis in Poland w Sopocie. Wspólny projekt, z koncertem bluesowym amerykańskich artystów w Operze Leśnej oraz sopockich klubach, częścią edukacyjną poświęconą walkom o prawa obywatelskie, a także kulinarny element wydarzenia okazały się niebywałym sukcesem.

Następnie, w ramach współpracy, do Memphis pojechała grupa sopockiej młodzieży z okazji obchodów 50-lecia zamordowania dra Martina Luthera Kinga. Młodzi ludzie w National Civil Rights Museum prezentowali dziedzictwo Solidarności oraz historię i drogę do wolności w naszym kraju. Ich projekt, pokazujący jak wiele było podobieństw w obu przewrotach społecznych - walkach o demokratyczne idee na tle segregacji rasowej i ruchu Solidarności - cieszył się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku w Sopocie mieliśmy również przyjemność gościć dyrektor Civil Rights Museum, dr Noel Trent. W ramach wizyty przeprowadziła wykład oraz warsztaty dla ponad 200 uczniów sopockich liceów na temat praw człowieka, potrzeby tolerancji, walki z rasizmem.

W czasie wizyty omawiano możliwość wymiany edukacyjnej młodzieży, organizacji kolejnych wykładów w sopockich szkołach, poświęconych zagadnieniom praw człowieka, współpracy szkół muzycznych oraz artystów, szkoleń z zakresu efektywności działania w obrębie turystyki i współpracy muzeów.

W tym roku w Sopocie w dniach 21-23 czerwca odbędzie się kolejna edycja Memphis in Poland Festival. W ramach wydarzenia zapraszamy na koncerty, wykłady oraz część kulinarną. Gospodarzem części edukacyjnej będzie Pink Palace Museum z wystawą na temat 200-lecia Memphis i jego historii, ze szczególnym uwzględnieniem walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Podczas koncertów zaprezentuje się zespół Memphis Mix, który w 2017 r. w Operze Leśnej został nagrodzony brawami przez 5-tysięczną publiczność. Strefa kulinarna zostanie zorganizowana na sopockim molo.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...