Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt

Dzik chodzi po lesie
Fot. Pixabay

Dziko żyjące gatunki zwierząt bez problemu potrafią przetrwać w środowisku miejskim cały rok. Prosimy więc mieszkańców Sopotu, aby zwrócili uwagę na to, że takie dokarmianie nie jest wskazane. Dokarmiać można jedynie ptaki. Jednak powinno to być wyłącznie wspomaganie zwierzyny w trudnym okresie zimowym.

Należy to robić w taki sposób, aby zwierzę nie oduczyło się samodzielnego pozyskiwania pokarmu. Błędem jest dokarmianie ptaków np. chlebem. Pieczywo źle wpływa na zdrowie ptaka, a poza tym pokruszone na chodnikach czy trawnikach wygląda nieestetycznie. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimą, należy wybrać karmę, która przypomina ich naturalny pokarm, tj. mieszankę zbóż i nasion, ewentualnie gotowane bez soli drobno pokrojone warzywa.

Natomiast dokarmianie dziko żyjących gatunków – w tym dzików – absolutnie nie jest wskazane. Głównym powodem pojawienia się dzików w mieście jest właśnie łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik przyzwyczaja się i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. Niestety, wielu mieszkańców rozrzuca suchy chleb na trawnikach lub wiesza w woreczkach na wiatach śmietnikowych.

Zdarzają się również liczne przypadki wyrzucania resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla dzików. A dziki to zwierzęta inteligentne. Będą zawsze wracać tam, gdzie pokarm jest dla nich łatwo dostępny. Skutek jest taki, że w wielu miejscach są zniszczone trawniki i przydomowe ogródki oraz przekopane śmietniki. Dlatego też pojemniki na śmieci powinny być zabezpieczone.

Apelujemy zatem o niedokarmianie zwierząt, mając na uwadze przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, zdrowie, a także wygląd naszego miasta. O czystości i porządek musimy dbać wszyscy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...