Bezpieczne i komfortowe wakacje nad wodą w Sopocie

Ludzie wypoczywający latem na plaży w Sopocie. W tle budynek Grand Hotelu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Za dwa dni rozpoczynają się wakacje. W dużej mierze od nas będzie zależało, czy będą one atrakcyjne, ciekawe i bezpieczne. Poniżej garść informacji dotyczących sopockich plaż, zasad korzystania z nich, ułatwień i udogodnień. 

Sprzątanie plaż

Od maja do września sopockie plaże sprzątane są codziennie. Sprzątanie obejmuje: opróżnianie śmietników, usuwanie glonów z linii brzegowej i tego, co wyrzuci morze. Raz w tygodniu odbywa się sprzątanie mechaniczne z przesiewaniem piasku. Firma sprzątająca pracuje codziennie, 7 dni w tygodniu, w godz. 5.00-19.00. W razie potrzeby (np. gdy jest więcej glonów) także o innych porach, również nocą.

Maszyny: 3 ciągniki rolnicze, 2 przesiewarki do piasku (duża i mała), ładowarka, włóka do wyciągania śmieci, wygładzania i napowietrzania piasku.

Śmietniki opróżniane są codziennie, w godz. 5.00-19.00. W razie potrzeby są także dodatkowe dyżury. W weekendy, przy ładnej pogodzie, z plaży (miejskiej) zbieranych jest około 800 kg śmieci (z koszami na śmieci 3 tony). W tygodniu, przy ładnej pogodzie, około 500 kg.

Poza sezonem (październik – kwiecień) plaże sprzątane są 3 x w tygodniu (sprzątanie ręczne, śmieci, kosze).

Kąpieliska Morskie w Sopocie:      

 1. Kąpielisko Morskie Sopot Kamienny Potok – Koliba o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane miedzy wejściami 4 a 6.
 2. Kąpielisko Morskie Sopot – Hotel Sopot Beach Club – o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 10 w obu kierunkach.
 3. Kąpielisko Morskie Sopot Hotel Haffner – Esentra o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane między wejściami na plażę 13 a 16.
 4. Kąpielisko Morskie Sopot – Park Północny I, o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, od wejścia na plażę nr 17 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej.
 5. Kąpielisko Morskie Sopot – Park Północny II, o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane w odległości 65 m od wejścia na plażę nr 20 w kierunku wejścia nr 19 i 35 m w kierunku mola wzdłuż plaży.
 6. Kąpielisko Morskie Sopot – K22, o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane w odległości 100 m od wejścia na plażę nr 22 w stronę mola.
 7. Kąpielisko Morskie Sopot – Łazienki Południowe, o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane w odległości 50 m od mola (po stronie południowej) w kierunku wejścia na plażę nr 23.
 8. Kąpielisko Morskie EKO – Tropikalna Wyspa o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 26 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej.
 9. Kąpielisko Morskie Sopot – 32A – 33 - o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 33 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej.

Uchwała, prócz wykazu kąpielisk, określa również sezon dla kąpielisk w Sopocie. Najszybciej rozpoczyna się on 15 czerwca i dotyczy kąpieliska Łazienki Południowe. Sezon na tej plaży jest też najdłuższy i trwa do 15 września. Pozostałe kąpieliska funkcjonują od 28 czerwca do 31 sierpnia.

Ratownicy

Na każdym kąpielisku musi pracować minimum 3 ratowników. W tym sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwać około 40 ratowników.

Sopockie WOPR jest gotowe do podjęcia działań ratowniczych przez 24 h/dobę już od początku maja.

Numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100

Plażą miejską zarządza sopocki MOSiR, za pozostałe kąpieliska odpowiadają dzierżawcy prywatni, którzy by zapewnić bezpieczeństwo podpisują umowę z sopockim WOPRem, a także z firmą sprzątającą plażę (sprzątanie mechanicznie). Dbają też o porządek na swoich odcinkach plaż (śmieci, zalegające na piasku glony). Dzierżawcy prywatni (a także MOSiR) udostępniają też toalety i prysznice.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością

Przy wejściu na plażę Nr 23 znajduje się kładka dla osób z niepełnosprawnością. W sezonie wakacyjnym funkcjonuje również dla osób z niepełnosprawnościami amfibia, czyli specjalny wózek, który jest wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie. 

W trakcie realizacji (przygotowanie dokumentacji) jest druga kładka dla osób niepełnosprawnych przy wejściu nr 37, która na pewno powstanie jeszcze w tym roku.

Prysznice i przebieralnie

Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z prysznicy i z przebieralni.

Na plażach miejskich działa 15 przebieralni, 18 prysznicy. Na całej długości  plaży znajduje się ok. 25 miejsc z toaletami ogólnodostępnymi w lokalach gastronomicznych dzierżawców. Dzierżawcy mają w umowach zapisy, że muszą mieć minimum 2 toalety ogólnodostępne, odpłatne. Niektórzy z nich mają nawet cztery.

Aktywnie na plaży

Udostępnionych jest 8 bezpłatnych, ogólnodostępnych boisk do siatkówki plażowej (po 4 przy wejściu nr 23 i 12). Niektórzy z dzierżawców również mają boiska: Koliba wejście nr 3, wejście nr 18, Czarna Perła  wejście nr 19.

Tradycyjnie MOSiR będzie organizował turnieje plażowe w siatkówkę oraz trzydniowy turniej rugby, planowane są również trzy wyścigi pływackie dookoła mola.

Przy wejściu na plażę nr 15  będą od lipca usytuowane tory skimbordowe. Przy tym samym wejściu znajduje się plac zabaw dla dzieci (zbudowany z Budżetu Obywatelskiego). Również wielu dzierżawców przy swoich lokalach gastronomicznych posiada place zabaw.

Funkcjonować będą szkółki windsurfingowe, wypożyczalnie sprzętu plażowego i motorowodnego.

Pies na plaży

Od 1 maja do 30 września obowiązuje zakaz wchodzenia z psami na plażę. W sezonie letnim został wyznaczony odcinek plaży od granicy z Gdynią do wejścia nr 2 oraz pomiędzy wejściami 43 a 45, gdzie można przez cały dzień wejść z psem.

Zgubione przedmioty

Na sopockiej plaży nie ma biura rzeczy znalezionych. Turyści mogą zgłaszać zgubienie bądź znalezienie rzeczy w Sopockim WOPR, u ratowników będących na kąpieliskach oraz w biurze MOSiR pod numer tel. 58 550 12 15 w godzinach od 7.00 do 15.00.

Koszty w 2019 roku

 • utrzymanie w czystości plaż miejskich – 420 000 zł
 • obsługa ratownicza – 150 000 zł
 • kładka dla niepełnosprawnych przy wejściu nr 37 – 109 500 zł
 • wymiana kolumn prysznicowych – 60 000 zł

Wszystkie podane kwoty są wartościami netto.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...