II edycja festiwalu Memphis in Poland

Grafika z napisem Memphis in Polan Festival
Fot. materiały promocyjne

Druga edycja Memphis in Poland Festival odbędzie się w Sopocie od 21 do 23 czerwca 2019 r. W ramach wydarzenia zaplanowano koncerty, wykłady i wspólne grillowanie.

Idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 r. podczas międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska. Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego „USA Today” na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA.

Autorem pomysłu realizacji festiwalu w Polsce jest Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. Natomiast Polish-American Society of Memphis jest głównym realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rolla i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu tej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na polu wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej historii.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w czerwcu 2017 r. w Sopocie i Warszawie. Wspólny projekt, z koncertem bluesowym amerykańskich artystów w Operze Leśnej oraz sopockich klubach, częścią edukacyjną poświęconą walkom o prawa obywatelskie, a także kulinarny element wydarzenia były niebywałym sukcesem.

Następnie, w ramach współpracy, do Memphis pojechała grupa sopockiej młodzieży z okazji obchodów 50-lecia zamordowania dr Martina Luthera Kinga. Młodzi ludzie w National Civil Rights Museum prezentowali dziedzictwo Solidarności oraz historię i drogę do wolności w naszym kraju. Ich projekt pokazujący, jak wiele było podobieństw w obu przewrotach społecznych – walkach o demokratyczne idee na tle segregacji rasowej i ruchu Solidarności – cieszył się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku w Sopocie mieliśmy również przyjemność gościć dyrektor Civil Rights Museum, dr Noelle Trent. W ramach wizyty przeprowadziła wykład oraz warsztaty dla ponad 200 uczniów sopockich liceów na temat praw człowieka, potrzebie tolerancji i walce z rasizmem. 

W tym roku w Sopocie od 21 do 23 czerwca odbędzie się kolejna edycja Memphis in Poland Festival. W programie wydarzenia są koncerty, wykłady oraz część kulinarna.

Koncerty

Celem muzycznej części festiwalu jest dzielenie się muzyką, z której Memphis słynie na całym świecie. Podczas koncertów zaprezentuje się zespół Memphis Mix, który w 2017 r. w Operze Leśnej został nagrodzony brawami przez 5 tys. publiczność. Grupę Memphis Mix utworzył dr Marcin Arendt, profesor w Rudi Scheidt School of Music Uniwersytetu w Memphis, muzyk grający w orkiestrze Memphis Symphony Orchestra. W skład grupy bluesowo-rockowo-soulowej Marcina Arendta (skrzypce i mandolina) wchodzą też Susan Marshall (śpiew, fortepian), Rebecca Arendt (śpiew), Heather Trussell (skrzypce), Harold Smith (gitara elektryczna), Patric Sutton (gitara elektryczna), Sam Shoup (gitara basowa), Kim Patterson (wiolonczela) i Peewee Jackson (perkusja).

Zespół Memphis Mix wystąpi w muszli koncertowej na molo oraz w sopockich klubach: Dwie Zmiany, BOTO, 3 Siostry i Atelier.

Daty i godziny koncertów:

21 czerwca (piątek)

  • 13.30 – muszla koncertowa na molo
  • 19.00 – klub Dwie Zmiany

22 czerwca (sobota)

  • 16.00 – muszla koncertowa na molo
  • 21.00 – klub BOTO

23 czerwca (niedziela)

  • 16.00 – muszla koncertowa na molo
  • 17.00 – klub Atelier
  • 21.30 – klub 3 Siostry

Edukacja

Aspekt edukacyjny, z naciskiem na organizację wykładów i spotkań dotyczących praw człowieka, jest najważniejszym elementem festiwalu oraz współpracy miast.

Gospodarzem tegorocznej części edukacyjnej Festiwalu będzie Pink Palace Museum z wystawą i wykładami na temat 200-lecia Memphis i jego historii, ze szczególnym uwzględnieniem walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.

Wykład: „200 lat Memphis: rzeka, walka o prawa obywatelskie, odrodzenie miasta”

„Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki" – myśl tę można odnieść do wielkiej rzeki Mississippi i miasta Memphis, gdzie siły natury i kultury przeplatają się w wyjątkowy i dynamiczny sposób. Dolina Missisipi została wyrzeźbiona przez siły natury, napędzane wodami topniejących lodowców. Miasto Memphis, położone w centrum tej doliny, od tysięcy lat przyciąga mieszkańców Ameryki Północnej. Memphis było świadkiem przymusowego usuwania rdzennych ludów, było domem dla największego śródlądowego rynku niewolników w Ameryce Północnej, widziało boom gospodarczy, niszczycielską epidemię żółtej gorączki i przeżyło cykle wzrostu i rozpaczy.

W obliczu uporczywej dyskryminacji rasowej, oszałamiającej biedy oraz przemocy na tle rasowym i etnicznym, Memphis przyciągało europejskich i azjatyckich imigrantów przez całą swoją historię, stając się skrzyżowaniem idei, które uczyniły z miasta centrum handlu i przedsiębiorczości, innowacji muzycznych oraz transportu krajowego i międzynarodowego. Pomysły pochodzące z Memphis zmieniły świat. Memphis to żywe i tętniące życiem miasto.

Wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych:

  • 21 czerwca (piątek) – Muzeum Sopotu, godz. 17.00
  • 22 czerwca (sobota) – Sopoteka, godz. 18.00

Wykłady będą tłumaczone na język polski.

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej 200-leciu historii Memphis – wystawę obejrzeć można będzie na sopockim molo, od 20 czerwca do 3 lipca 2019 r.

Gastronomia

Memphis jest znane na Południu USA nie tylko z muzyki i historii, ale także ze słynnego barbeque.  Smakosze grillowanej wieprzowiny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfiańskim stylu będą mieć okazję ich skosztowania na sopockim molo w ramach imprezy Memphis BBQ Fest. Nad smakiem potraw będzie czuwał szef Edward Nowakowski.

Termin wydarzenia: 21-23 czerwca, sopockie molo, godz. 14.00-20.00

Grillowaniu będzie towarzyszyć niezwykłe wydarzenie muzyczne. 21 czerwca od godz. 13.30 do 15.30 na molo, inspirowani muzyką na żywo wykonywaną przez zespół Memphis Mix oraz Marcina Arendta, artyści – malarze stworzą wspólny obraz, będący odpowiedzią na pytanie „Prawa człowieka to?…”. Do wspólnego malowania zapraszamy wszystkich chętnych. Obraz, który powstanie, będzie można obejrzeć w jednym z domów sąsiedzkich w Sopocie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...