Éric-Emmanuel Schmitt gościem specjalnym Literackiego Sopotu!

Eric-Emmanuel Schmitt
Fot. materiały promocyjne

Jeden z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych na świecie. Uznany przez krytyków, uwielbiany przez publiczność. Jego książki zostały przetłumaczone na 46 języków i są regularnie grane w ponad 50 krajach na świecie. Éric-Emmanuel Schmitt będzie gościem tegorocznej edycji Literackiego Sopotu odbywającej się od 15 do 18 sierpnia.

Spotka się nie tylko ze swoimi czytelnikami, ale również zagra w spektaklu na podstawie swojej najnowszej książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”, wydanej przez Wydawnictwo Znak Literanova. Przedstawienie „Madame Pylinska i Sekret Chopina” odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19.00 w Sofitel Grand Sopot, natomiast spotkanie z autorem odbędzie się 18 sierpnia o godz. 13.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Pani Pylinska, przystępna niczym krzew jeżyny, narzuca ekscentryczną metodę gry na fortepianie: kładzenie się pod instrumentem, zataczanie kręgów w wodzie, słuchanie ciszy, powolne kochanie się... Podczas tych zajęć, pomiędzy jednym zaskoczeniem a drugim, młody Eric uczy się czegoś więcej oprócz muzyki, uczy się życia. Czuła i komiczna bajka, wypełniona snobistycznymi kotami, przepadającymi za muzyką pająkami i obecnością ukochanej cioci, a zwłaszcza melodiami Chopina.

W tym autobiograficznym i pełnym humoru monologu powołuje do życia kilka barwnych postaci i zgłębia twórczość Chopina, sprawnie przeskakując ze słynnych utworów na te o wiele mniej znane. Ta intymna, a jednocześnie ucząca narracja, będąca swego rodzaju inicjacją, kontynuuje nurt zapoczątkowany przez pisarza w sztuce Moje życie z Mozartem, która stała się wielkim międzynarodowym sukcesem wydawniczym: wielcy kompozytorzy to nie tylko twórcy muzyki klasycznej, ale także duchowi przewodnicy, którzy służą nam pomocą i pokazują nam, jak żyć...

Spektakl w wykonaniu samego autora łączy muzykę i teatr, ponieważ utwory polsko-francuskiego geniusza są interpretowane przez Nicolasa Stavy, pianistę o międzynarodowej renomie, wyróżnionego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.  

– Wizyta Érica-Emmanuela Schmitta to pokłosie zeszłorocznej, francuskiej edycji festiwalu Literacki Sopot. Jest to niebywała okazja do spotkania autora książek, które już stają się klasyką światowej literatury – zapowiada Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot. – „Oskar i pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” i inne powieści to książki czytane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Lekka i poetycka narracja wciąga czytelnika od pierwszej strony książki, a codzienne problemy przeplatane z filozoficznymi rozmyślaniami sprawiają, że na każdym etapie życia odbiorca może odkryć cząstkę siebie – dodaje wiceprezydent Cichocka-Gula.

Eric-Emmanuel Schmitt to nie tylko pisarz, dramaturg, eseista, aktor i reżyser, ale także miłośnik muzyki, tłumacz na język francuski librett do „Wesela Figara” oraz „Don Giovanniego”. Na bazie jego powieści powstały dwie opery „Oscar und die Dame in rosa” oraz „Cosi Fanciull”. Swoje utwory interpretował na scenach teatralnych we Francji, Szwajcarii, Belgii, Kanadzie, Włoszech i od tego czasu występuje w różnych krajach europejskich, grając w swoim języku ojczystym.

W 2012 r. Królewska Akademia Języka Francuskiego i Literatury Francuskiej w Belgii zaproponowała mu fotel numer 33, zajmowany przed nim przez Colette i Jeana Cocteau. Cztery lata później Eric-Emmanuel Schmitt został jednogłośnie wybrany na członka jury nagrody literackiej Goncourt, gdzie otrzymał drugie miejsce przy stole jurorskim. Choć pisze po francusku, od 17 lat mieszka w Brukseli.

Więcej informacji na stronie: Literacki Sopot
Sprzedaż biletów na przedstawienie „Madame Pylinska i Sekret Chopina” już wkrótce na stronie BART Bałtycka Agencja Artystyczna

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...