Matejko i Gudzowaty – nowe wystawy w Państwowej Galerii Sztuki  

Obraz Jana Matejki przedstawiający Szymona Starowolskiego z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka
Jan Matejko, „Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka”, 1857, własność: Lwowska Narodowa Galeria sztuki im. B.G. Woźnickiego

Na dwie nowe wystawy zaprasza Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Od 28 czerwca prezentowana będzie ekspozycja „Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych”, a od 29 czerwca „Skaters” ze zdjęciami Tomasza Gudzowatego.

„Malarstwo Matejki, które znamy, traciło na sile ekspresji, na wizyjności, kiedy zaś spojrzymy na znakomite szkice koni, czy rozwiązania niektórych scen historycznych, choćby na „Twardowskiego wywołującego ducha Barbary przed Zygmuntem Augustem”, widać w nich swobodę, szybkość, zmysłowość, nieledwie monochromatyzm – czyli rezygnację z kolorów. Wiele z tych cech znika w obrazach skończonych”. 

(Bogusław Deptuła, współkurator)

Jan Matejko
z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych

 • Wernisaż: 27 czerwca, godz. 19.30
 • 28 czerwca – 6 października 2019 r.
 • Wystawa czynna:
  28 czerwca – 1 września – codziennie w godz. 10.00-20.00
  2 września –  6 października – od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00
 • Kurator: Igor Chomyn
 • Współkurator: Bogusław Deptuła

***

Skateboarding to więcej niż sport – to jedyne w swoim rodzaju, żywiołowe zjawisko kulturowe, w którym popisy fizycznej sprawności, moda, design, grafika artystyczna, a nawet sztuka filmowa łączą się w jedną całość. Dyscyplina ta prawdopodobnie narodziła się w latach 40. ubiegłego wieku w Kalifornii, w środowisku surferów, stając się z czasem jedną z najpopularniejszych rozrywek terenowych wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Skatersi – jak przyjęło się ich nazywać – wykorzystują miejską przestrzeń jako jeden wielki plac zabaw, ale od lat 70. zaczęto budować dla nich specjalne parki w celu utrzymania tej zabawy w ryzach. Skatersi rzeczywiście zbudowali sobie niezbyt korzystny wizerunek młodzieży hałaśliwej, agresywnej i nieskorej do przestrzegania społecznych reguł.

Tomasz Gudzowaty „Skaters”

 • Wernisaż: 28 czerwca, godz. 19.30
 • 29 czerwca – 29 września 2019 r.
 • Wystawa czynna:
  29 czerwca – 1 września – codziennie w godz. 10.00-20.00
  2-29 września – od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00

 

Państwowa Galeria Sztuki
pl. Zdrojowy 2

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...