Coraz więcej R-10 w Sopocie

Rowerzyści jada po ścieżce rowerowej
Fot. Fotobank.PL/UMS

Powstał kolejny fragment nadmorskiej drogi rowerowej R-10. Odcinek od ul. Chrobrego do ul. Na wydmach oraz odcinek od wejścia na plażę nr 37 w Sopocie do granicy z Gdańskiem został poszerzony do 3,10 m oraz na odcinku 1,1 km wymieniono nawierzchnię na czerwoną niefazowaną betonową  kostkę. 

Prace obejmowały również budowę dwóch parkingów z miejscami postojowymi dla rowerów (18 stojaków rowerowych) i małą architekturą (ławki, kosze na  śmieci). Powstało także nowe oświetlenie: 38 słupów, 76 opraw, a także ułożonych zostało 1195 mb linii kablowej.

Trasa rowerowa R-10 to międzynarodowy szlak sieci Euro Velo, biegnący przez terytoria państw basenu Morza Bałtyckiego i łączący najważniejsze nadmorskie miasta. Całkowita długość to 8539 km. Polski odcinek trasy, o długości 588 km, przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Do Sopotu należy 5,5-kilometrowy fragment tej międzynarodowej trasy. W ramach pierwszego etapu prac, na początku 2018 r., wyremontowany został odcinek wzdłuż al. Mamuszki. Całkowity koszt przebudowy i oznakowania na sopockim odcinku R-10 to 9,6 mln zł.

Prace są elementem projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – odcinek Sopot” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Międzynarodowa trasa rowerowa R-10
W kwietniu tego roku rozpoczęła się jedna z bardziej spektakularnych inwestycji rowerowych Sopotu – przebudowa alejki nadmorskiej w ramach projektu budowy europejskiego szlaku rowerowego R-10. Przebudowa pozostałych odcinków , od ul. Kordeckiego do molo oraz od ul. Na Wydmach do wejścia  37, ruszy po wakacjach. W ramach inwestycji wykonane zostaną również 3 miejsca wypoczynkowe dla rowerzystów o łącznej pojemności 80 rowerów.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...