Najem krótkotrwały – po spotkaniu zainteresowanych stron

Ludzie siedzą na ławkach na molo
Fot. Fotobank.PL/UMS

W Urzędzie Miasta 3 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, radnych Komisji Turystyki i Uzdrowiska oraz Rozwoju i Urbanistyki z mieszkańcami Sopotu oraz właścicielami apartamentów, dotyczące proponowanych zmian w zakresie najmu krótkotrwałego.  

Mieszkańcy zwracali uwagę na uciążliwości związane z sąsiedztwem apartamentów na wynajem, w szczególności mieszkań przerobionych na hostele. Przedstawione zostały dotychczasowe działania miasta, które mają na celu doprowadzenie do zmian prawnych w kwestii najmu.

Ministerstwo Turystyki pracuje nad stworzeniem centralnego systemu ewidencji obiektów noclegowych, do którego obowiązkowo będą musieli być wpisani wszyscy, którzy wynajmują swoje mieszkania czy pokoje turystom. Sopot natomiast dąży do stworzenia ustawy, która nada samorządom prawo do podejmowania uchwał w zakresie regulacji kwestii najmu na swoim terenie.

Miasto nie chce ograniczyć najmu, natomiast potrzebuje narzędzi, które najem uregulują i pozwolą mieć nad nim kontrolę. Jest to istotne ze względu na problemy bezpieczeństwa, zakłócania spokoju nocnego, segregacji śmieci czy odprowadzania podatków. Jasne zasady powinny pogodzić interesy obu stron.

Jednocześnie przypominamy, iż każdy przedsiębiorca powinien zgłosić fakt wynajmu obiektu, mieszkania, pokoju do Urzędu Miasta Sopotu. Więcej informacji w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej (tel. 58 52 13 782).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...