Apelujemy o ostrożność przy wynajmie wakacyjnych kwater

Widok na pl. Przyjaciół Sopotu z góry
Fot. Fotobank.PL/UMS

W ostatnich dniach policjanci z Sopotu otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw przy wynajmie mieszkań. Za każdym razem osoba pokrzywdzona przekazała osobie podającej się za właściciela pieniężną kaucję, ale do wynajmu już nie dochodziło i kontakt się urywał. Apelujemy o ostrożność przy wynajmie mieszkań. Przestrzegamy przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach i pokojach na terenie Sopotu. Przypominamy! Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto lub przekazać je do ręki, musimy zweryfikować właściciela obiektu.

Mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego poinformował funkcjonariuszy sopockiej Policji, że informację o wynajmie mieszkania znalazł na jednym z portali. Wydało mu się ono wiarygodne, dlatego zarezerwował mieszkanie na kilka dni i wpłacił zaliczkę w kwocie ok. 600 zł.

15 lipca br. pokrzywdzony przyjechał do Sopotu i na miejscu ustalił, że nie ma bloku, w którym znajdować się miało mieszkanie. Szukając adresu spotkał też inną osobę, która podobnie jak on, wpłaciła zaliczkę na wynajem tego samego mieszkania i szukała bloku. Kolejny pokrzywdzony, po tym jak tylko wpłacił zaliczkę w kwocie ponad 200 zł na wynajem mieszkania w innej części miasta, stracił kontakt z fałszywym właścicielem i do wynajmu mieszkania już nie doszło. Sopoccy funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tych spraw.

Apelujemy o ostrożność i przestrzegamy przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach oraz pokojach na terenie Sopotu. Przypominamy! Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto lub przekazać je do ręki, musimy zweryfikować właściciela obiektu.

Pamiętajmy, że jeżeli nocleg kosztuje wyjątkowo mało, mieszkanie jest blisko morza i w pełni wyposażone, to trzeba takie ogłoszenie dokładnie sprawdzić. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru w Urzędzie Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy taki pensjonat lub kwatera rzeczywiście istnieje (tel. 58 52 13 782).

By nie zostać oszukanym, zwróćmy uwagę m.in. na:

  • cenę za wynajem – zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu, powinna nam dać do myślenia,
  • atrakcyjną lokalizację, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie, jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, mamy do czynienia z oszustwem,
  • komentarze – przed wybraniem kwatery warto też sprawdzić internetowe komentarze innych korzystających.

Po wpłaceniu zaliczki należy też zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili i wiadomości tekstowych. To w przypadku oszustwa może pomóc w ustaleniu sprawcy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...