Nowe miejsca noclegowe w Sopocie, czyli ekonomia społeczna w praktyce

Wejście do Domu Gościnnego LukLuk
Fot. materiały UMS

W Sopocie wystartowało kolejne przedsięwzięcie wspierające ekonomię społeczną. 19 lipca został otwarty Dom Gościnny LukLuk, przy ul. Armii Krajowej 76-82. Prowadzić go będzie Spółdzielnia Socjalna Kooperacja. 

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja wchodzi w kolejny etap działalności. W nowo otwartym Domu Gościnnym LukLuk realizować będzie misję zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te będą na bieżąco wspierane przez profesjonalnego trenera pracy. Dzisiaj odbyło się otwarcie Domu. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Kamila Skalska ze Spółdzielni Socjalnej Kooperacja, Wojciech Bystry, prezes koła gdańskiego Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Dom Gościnny LukLuk działać będzie przy ul. Armii Krajowej 76-82 (obok ogródka jordanowskiego, dawniej budynek MOSiR). Do dyspozycji gości jest 17 miejsc noclegowych (4 apartamenty, 1 apartament z wspólnym dużym pokojem przechodnim i 2 pokojami sypialnymi, 3 w wersji z 1 pokojem sypialnym). Obiekt wyposażony jest w cztery łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, kuchnię oraz taras.

Na początek miejsca zarezerwowane są przez Urząd Miasta Sopotu dla dzieci polskiego pochodzenia z zagranicy, które uczestniczyć będą w warsztatach w Sopockim Teatrze Muzycznym Baabus Musicalis.

Następnie wszyscy chętni goście będą mogli rezerwować noclegi poprzez jedną z platform pośredniczących w wynajmie.

Zatrudnienie w Domu Gościnnym (sprzątanie, trener pracy osób z niepełnosprawnością, recepcja, stróż nocny, koordynator) znalazło już 5 osób, docelowo będzie ich 6.

Remont budynku o wartości 1 280 000 zł nadzorował Wydział Inwestycji UM Sopot. Plac budowy został przekazany wykonawcy w kwietniu 2018 r., protokół odbioru podpisano na koniec lutego 2019 r. Spółdzielnia Kooperacja rozpoczęła dzierżawę budynku, proces wyposażania i tworzenia biznesplanu działalności z początkiem marca 2019 r.

 

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja

Powołana m.in. przez Urząd Miasta Sopotu i organizacje pozarządowe Spółdzielnia Socjalna Kooperacja powstała w 2014 r. Umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową, a także reintegrację społeczną osób zatrudnionych w spółdzielni. 

Funkcjonowanie Spółdzielni Socjalnej Kooperacja wpisuje się w program Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej oraz w założenia Sopockiego Paktu na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej.

Kooperacja prowadzi dwa sklepy charytatywne LukLuk, Agencję Pracy Tymczasowej, parkingi sezonowe i całoroczne w Sopocie, Projekty Aktywizacyjne i Szkoleniowe, Klub Integracji Społecznej przy ul. Młyńskiej 11, wykonuje drobne zlecenia z Miasta – rozwieszanie plakatów, tłumaczenia na język migowy.

Na przestrzeni tych lat udało się aktywizować zawodowo 28 osób w ramach Agencji Pracy Tymczasowej, 8 osób w sklepach LukLuk, 9 osób w biurze Kooperacji przy różnego rodzaju projektach, 17 osób przy realizacji sezonowych parkingów.

Aktualnie struktura zatrudnienia w Spółdzielni to: 3 osoby w Agencji Pracy Tymczasowej, 4 osoby w sklepach LukLuk, 1 osoba w biurze i od niedawna 5 osób w ramach Domu Gościnnego – docelowo będzie ich 6.

Klub Integracji Społecznej w Sopocie otwarty w maju 2019 r. aktywizuje społecznie i zawodowo 12 osób i jest uzupełnieniem oferty w Sopockim Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej przy ul. Młyńskiej 11.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...