Pracowity weekend sopockich strażników miejskich

Blokada na kole samochodu
Fot. Fotobank.pl/UMS

Trwa sezon urlopowy, ale sopocka Straż Miejska ma pełne ręce roboty. Prawdziwą zmorą są nieprzepisowo zaparkowane samochody. Część kierowców zostawiając swoje auta, nie liczy się z innymi użytkownikami dróg, mieszkańcami (dojazdy do posesji) czy pieszymi (chodniki). Tylko w miniony weekend, od 19 do 21 lipca br., sopocka Straż Miejska wystawiła 72 mandaty, na kwotę 9590 zł. Strażnicy założyli też 49 blokad na koła źle zaparkowanych samochodów i odholowali 5 pojazdów.

Sopocka Straż Miejska otrzymuje wiele zgłoszeń z prośbą a nawet żądaniem założenia blokady na samochód zaparkowany na trawniku.
Przepisy zabraniają nam zakładania blokad w takich sytuacjach – wyjaśnia Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Trawnik nie podlega przepisom o ruchu drogowym. Parkujący na trawniku łamie miejskie przepisy porządkowe. Takiemu kierowcy możemy tylko zostawić za wycieraczką zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Takie zawiadomienie, po skontaktowaniu się kierowcy, może zamienić się w mandat. Niektóre z tych spraw znajdują swój finał w sądzie – dodaje komendant Dusza.

W czasie minionego weekendu strażnicy z Sopotu przeprowadzili ponadto 216 kontroli, udzielili 40 pouczeń i nakazów, wylegitymowali 94 osoby. Tylko w czasie weekendu wystawili też rekordową liczbę 72 mandatów, na łączną kwotę 9590 zł.

Oprócz reagowania na łamanie przepisów ruchu drogowego i zasad parkowania w mieście, dyżurni Straży Miejskiej przyjmują i reagują na zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku w mieście, dzików i innych zwierząt czy spraw sanitarno-porządkowych.

Przypominamy, że na sezon wakacyjny miasto uruchomiło bezpłatny Eko parking przy ERGO ARENIE, skąd można codziennie dojechac meleksem do centrum Sopotu czy na plażę. Wiecęj informacji na stronie Eko parkingu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...