Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem AK w Sopocie
Fot. materiały prasowe UMS

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w Sopocie pod pomnikiem Armii Krajowej, w Parku im. Sanitariuszki Inki. Początek 1 sierpnia br. o godzinie 10.00. Uroczystość uświetnią występujące w pełnej gali Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania, 1 sierpnia o godzinie 17.00, na terenie Sopotu włączone zostaną syreny alarmowe. Nadany zostanie dźwięk ciągły trwający jedną minutę.

Aktualizacja (1.08.2019 r., godz. 12.00)

Pod pomnikiem Armii Krajowej a następnie pomnikiem Sanitariuszki Inki, odbyły sie w Sopocie uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W obecności żołnierzy AK, pod przewodnictwem Tomasza Kuplickiego z sopockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a także wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, sopockich radnych oraz Sławomira Neumanna, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO, posłów Małgorzaty Zwiercan i Grzegorza Raczaka oraz mieszkańców, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

Tamta historia rozpaczliwej i beznadziejnej walki Powstańców Warszawskich każe nam dzisiaj myśleć jak dalej będzie wyglądała Polska, która od stuleci ma obecnie najlepszą sytuację, będąc w Unii Europejskiej i NATO. Ale demokracja i sojusze nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i pamiętać. Zwłaszcza  w takich chwilach jak dzisiaj - mówił w czasie uroczystości Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Jesteśmy tu wspólnie i dzisiaj wspólnie czcimy tę wielką rocznicę pod pomnikiem AK, jednym z pierwszych jakie postawiono w wolnej Polsce. Dziękuję za to, że my żołnierze AK możemy kontynuować i przypominać tamte trudne ale bohaterskie czasy - powiedział Tomasz Kuplicki z sopockiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

W czasie ponad godzinnej uroczystości panowała niezwykle podniosła, patriotyczna atmosfera. Wspaniałą oprawę zapewniła Kompania Honorowa Marynarki Wojennej. Marynarze odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i asystowali w czasie składania wieńców. Dla uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich oddana została potrójna salwa honorowa.

O godzinie 17.00, w 75. rocznicę godziny "W", która rozpoczęła Powstanie Warszawskie, w Sopocie rozlegną się syreny alarmowe. Wyemitowany zostanie trwający minutę, ciągły dźwięk.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...