W zdrowym ciele zdrowy duch

Seniorzy z sopockiego DPS korzystają z urządzeń siłowni zewnętrznej
Fot. Andrzej Zięba

Darmowe siłownie pod chmurką znajdziemy w całym Sopocie. W parkach i na skwerkach skorzystamy z urządzeń, które pomogą nam zachować dobrą kondycję. Tym razem ćwiczenia na siłowni zewnętrznej, specjalnie dla seniorów, poprowadziły fizjoterapeutki Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. 

Zaczynamy rozgrzewką – mówi Marta Sielawa, fizjoterapeutka DPS. – W tym celu wykorzystujemy ćwiczenia, które rozruszają nadgarstki, łokcie, biodra i kręgosłup. Do treningu wykorzystujemy sprzęty siłowni zewnętrznej: orbitrek, rowerek, wahadło, twister, wioślarz, wyciąg górny i dolny, poręcze do rozciągania i koła tai chi.

Uczestnicy ćwiczyli na poszczególnych urządzeniach rotacyjnie, zmieniając się po każdej serii.

– Orbitrek posłużył nam do wzmacniania kończyn górnych i dolnych – mówi Karolina Bieszk, fizjoterapeutka DPS. – Dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg angażujemy mięśnie pośladkowe i czworogłowe uda. Na rowerku wzmacniamy głównie brzuch i kręgosłup oraz siłę mięśniową kończyn dolnych. Wahadło służy nam do wzmocnienia oraz stabilizacji stawów biodrowych.  

Kolejnym urządzeniem wykorzystanym w ćwiczeniach na siłowni zewnętrznej był twister.

– Służy on wzmacnianiu mięśni brzucha i sprzyja szczupłej talii – mówi Sielawa. – Ogólną wydolność organizmu poprawia urządzenie o nazwie wioślarz. Poprzez zaangażowanie mięśni całego ciała poprawiamy wydolność oddechowo-krążeniową. Dla seniorów polecamy także ćwiczenia na wyciągu górnym i dolnym. Wzmacniamy w ten sposób mięśnie klatki piersiowej.

Na poręczach do rozciągania seniorzy pracowali nad koordynacją ruchową.

– Ciekawym urządzeniem jest koło tai chi – twierdzi Bieszk. – Ułatwia ono zachowanie ruchomości w stawach barkowych, łokciowych i nadgarstkowych.

Wszystkie ćwiczenia wykonane na siłowni zewnętrznej przeciwdziałają spadkowi sprawności fizycznej osób starszych bądź utrzymują ją na stałym poziomie.

– Poprawiają koordynację ruchową, wspomagają procesy rehabilitacyjne, ale także aktywizują towarzysko – twierdzą fizjoterapeutki. – Ale przede wszystkim siłownie zewnętrzne zapewniają odpowiedni sprzęt pozwalający na ćwiczenia bez nadmiernego obciążenia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zanim zaczniemy ćwiczyć, przeczytajmy instrukcję obsługi dostępną na siłowni i używajmy urządzeń zgodnie z wytycznymi.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...