Święto wiatru i wody

Żaglówki na wodzie
Fot. Robert Hajduk

Regaty Sopot Match Race zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 21-24 sierpnia. Będzie to już 16 edycja. To jedne z najbardziej elitarnych zawodów i jedne z najważniejszych rozgrywek w światowym match racingu. Dla wielu uczestników udział w Sopot Match Race to jeden z etapów w drodze do Pucharu Ameryki.

Match racing to najbardziej widowiskowa forma rywalizacji jachtów pod żaglami i kwintesencja współczesnego jachtingu regatowego. Żeglarstwo w tej postaci jest zdecydowanie bardziej interesujące dla widzów niż regaty flotowe. W jednym wyścigu rywalizują ze sobą tylko dwa jachty na krótkiej, prostej trasie. Ustawia się ją zawsze blisko brzegu, tak by zawody były dobrze widoczne dla publiczności. Każda z załóg startuje na takim samym jachcie. Żeglują cały czas blisko siebie, a cała akcja rozgrywa się na oczach widzów.

Załoga atakująca próbuje wyprzedzić jacht prowadzący, który oczywiście się przed tym zaciekle broni. Proste zasady tej rywalizacji powodują, że nawet osoby nie rozumiejące zawiłości żeglarstwa szybko zorientują się, kto prowadzi, dokąd płyną jachty i ile zostało im jeszcze do mety. W Sopocie żeglarze będą rywalizować na jednostkach Diamant 3000, pięknych choć trudnych technicznie. Załogę stanowi 5 żeglarzy.

Więcej na oficjalnej stronie regat: Sopot Match Race

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...