Polskie Wody zdecydowały o podwyżkach wbrew samorządowi  

Z kranu w łazience leci woda do umywalki
Fot. materiały UMS

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie , wbrew stanowisku samorządu sopockiego, zdecydowało o podwyżce opłat za wodę i odprowadzenie ścieków.

Od 2018 roku, decyzją PiS, taryfy opłat za wodę i ścieki zatwierdza nie samorząd, ale instytucja centralna – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Saur Neptun Gdańsk, który zaopatruje mieszkańców Sopotu w wodę i odbiera od nich ścieki, we wniosku taryfowym złożonym w marcu 2018 r. do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaproponował podwyżkę cen wody i ścieków w Sopocie. Wody Polskie nową taryfę w wyższymi opłatami zatwierdziły.

Prezydent Miasta Sopotu, nie widząc żadnego uzasadnienia dla podwyżek, zaskarżył decyzję Państwowego Gospodarstwa Wodnego zatwierdzającą nową, wyższą taryfę. Niestety, po zakończonym w lipcu tego roku procesie odwoławczym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podtrzymało swoją pierwotną decyzję, zatwierdzającą podwyżki opłat dla mieszkańców Sopotu.

Według taryfy przedstawionej przez SNG i zatwierdzonej przez Wody Polskie ceny wody i odbioru ścieków w Sopocie wzrastają następująco (podane kwoty są wartościami netto):

  • woda – 3,11 zł obecnie, po podwyżce 3,17 zł; w 2020 r. – 3,27 zł; w 2021 r. – 3,36 zł
  • ścieki – 5,57 zł obecnie, po podwyżce 5,79 zł; w 2020 r. 5,85 zł; w 2021 r. – 5,92 zł

Opłaty wraz z podatkiem VAT za 1 m sześc. wody i ścieków po podwyżce wynoszą w Sopocie 9,68 zł od 30 lipca br.; 9,85 zł w roku 2020; w roku 2021 – 10,02 zł. Wcześniej ta opłata wynosiła 9,37 zł za m sześc.

Prezydent Sopotu wystąpił do spółki Saur Neptun Gdańsk z informacją, że jeżeli Saur Neptun Gdańsk nie zmieni zaproponowanych podwyżek, Gmina rozważy rozwiązanie umowy na dostarczanie wody i odbiór ścieków przez spółkę.

– To już kolejny przykład na centralizację państwa, kiedy instytucja państwowa w Warszawie wie lepiej i decyduje, ile mieszkańcy powinni płacić, m.in. za wodę – komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Do grudnia 2017 r. to samorząd zatwierdzał taryfy opłat za wodę i ścieki. Rada Miasta Sopotu wielokrotnie odmawiała zatwierdzenia taryfy, kiedy były ku temu wątpliwości. Tak było na grudniowej sesji w 2017 r., wówczas RM po raz kolejny  odmówiła zatwierdzenia podwyżki proponowanej przez SNG. Samorząd działał w interesie mieszkańców. Prezydent i radni sprzeciwiali się  podwyżkom, które nie były niczym konkretnym umotywowane. Nie przedstawiono nam twardych danych, z których wynikałoby, że obecne podwyżki są racjonalne i uzasadnione. Będziemy walczyć o przywrócenie samorządom prawa do podejmowania decyzji zatwierdzających taryfy opłat za wodę i ścieki, bo jest to bardzo niebezpieczny precedens, gdy ktoś z góry nam coś narzuca i podejmuje decyzję w imieniu samorządu – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...