Sopot naturalnie. Zadbajmy razem o nasze środowisko

Plakaty kampanii Sopot naturalnie rozłożone na stole
Fot. materiały UMS

Tylko jednego dnia na sopockim rynku zużywa się … 10 tysięcy foliowych torebek! Każda z nich, średnio używana przez 25 minut, rozkłada się nawet 400 lat! A wystarczy, aby każdy przyszedł po zakupy na rynek z własnymi materiałowymi woreczkami wielokrotnego użycia. Zacznijmy walkę ze zmianami klimatu od siebie!

Sopot naturalnie – pod takim hasłem miasto rozpoczyna szeroką kampanię edukacyjną adresowaną do mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej. Projekt ma na celu zmianę nawyków dotyczących produkcji odpadów, a w szczególności plastikowych, lepszej segregacji śmieci, picia zdrowej sopockiej kranówki, ograniczenia marnowania żywności.

Wiele z tych propozycji będzie miało nie tylko dobry wpływ na środowisko, w którym żyjemy, ale także na nasze finanse. Można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, np. rezygnując z zakupu wody w plastikowych butelkach, a pijąc naszą smaczną i zdrową sopocką kranówkę. Jeśli przemyślimy przed zakupami ilość kupowanego jedzenia – też spora suma zostanie nam w portfelu.

Kampania Sopot naturalnie to kolejny krok po zakazie używania plastikowych naczyń na terenie urzędu i podczas imprez organizowanych przez miasto. Plastikowe butelki z wodą też zostały zastąpione przez szklane karafki i dystrybutory ze zdrową sopocką kranówką.

Na terenie miasta można już zobaczyć plakaty kampanii Sopot naturalnie. We wrześniu planowane są pikniki (główny 21 września na sopockim rynku) oraz wydanie poradników dla mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej. Powstanie także blog na Facebooku o tematyce ekologicznej, z praktycznymi radami jak dbać o środowisko i co można zmienić wokół siebie. Miasto zaplanowało także wiele konkursów i akcji, w których za działania proekologiczne będzie można wygrać specjalnie przygotowane gadżety (m.in.: wielorazowe torby, woreczki na warzywa i owoce, bidony do wody).

 

Bądź ekoodpowiedzialny:

  1. Plastikowe reklamówki i foliowe woreczki zamień na bawełniane torby i pojemniki wielokrotnego użytku.
  2. Unikaj opakowań lub wybieraj opakowania zbiorcze, np. używaj dozowników do mydła  i płynów do naczyń.
  3. Ogranicz korzystanie z produktów jednorazowych, np. plastikowych sztućców, słomek.
  4. Pij wodę z kranu, w szklance lub bidonie, zamiast w plastikowej butelce a poza domem noś swój termos, butelkę na wodę, kubek na kawę.
  5. Wykorzystuj już posiadane rzeczy.
  6. Ogranicz szkodliwy mikroplastik.
  7. Segreguj odpady i maksymalnie zmniejszaj ich objętość poprzez zgniatanie. Przemyśl domowy system gromadzenia odpadów.
  8. Nie marnuj jedzenia.
  9. Dziel się dobrymi praktykami z innymi.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...