Sopot w nowym opowiadaniu Zadie Smith!

Zadie Smith
Zadie Smith. Fot. Michał Wargin East News

Zadie Smith, światowej sławy pisarka brytyjska napisała opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Sopocie. Wyjątkowa premiera we wtorek, 27 sierpnia, w „Książkach. Magazynie do czytania”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Polscy czytelnicy jako pierwsi na świecie, 27 sierpnia będą mogli przeczytać opowiadanie Zadie Smith pt. „Dialektyka”, którego akcja rozgrywa się w Sopocie.

– Czy gdyby Zadie Smith nie przyjęła naszego zaproszenia na festiwal Literacki Sopot 2018, opowiadanie o Sopocie miałoby szanse powstać? A może gdyby Michal Nogaś nie rzucił zdania-propozycji, opowiadanie o Sopocie nie powstałoby? Myślę, że opowiadanie „Dialektyka’’ powstało, ponieważ wybitna pisarka, baczna obserwatorka, wrażliwa kobieta wybrała się na plażę w Sopocie, żeby przed spotkaniem z czytelnikami popływać. Reszta jest kreacją… – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu i pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot.

Historia rozgrywająca się nad polskim morzem otwiera najnowszą książkę pisarki, zatytułowaną „Grand Union” (światowa premiera na początku października). Jak zapowiada Wydawnictwo Znak, książka w polskim tłumaczeniu, w przekładzie Marii Makuch, ukaże się 13 listopada.

Fragment opowiadania „Dialektyka” Zadie Smith: 

„Chciałabym być w porządku wobec wszystkich zwierząt – mówiła kobieta do córki. Siedziały na piaszczystej plaży w Sopocie, patrząc w zimne morze. Najstarszy chłopiec pobiegł na skwer przy molo. Bliźniacy byli w wodzie…”

Całe opowiadanie premierowo ukaże się w nowym numerze „Książek. Magazynu do czytania”, we wtorek 27 sierpnia.

Zadie Smith, znana na całym świecie brytyjska pisarka, była gościem i gwiazdą Literackiego Sopotu 2018 (edycja francuskojęzyczna). Swoją obecnością w Sopocie zapowiadała tegoroczną edycję festiwalu, której tematem przewodnim była literatura i kultura brytyjska.

Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot od 2012 r. organizują Miejska Biblioteka Publiczna i Miasto Sopot.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...