Będą nowe mieszkania komunalne dla sopocian  

Wizualizacja budynku mieszkalnego
Wizualizacja projektu, materiały UMS

Rozpoczynamy budowę 49 nowych mieszkań komunalnych „pod klucz”, z czego 48 przeznaczonych będzie dla młodych, sopockich rodzin na dorobku oraz jednego mieszkania wielopokojowego, tzw. gniazda, dla wychowanków domu dziecka. Koszt budowy mieszkań (bez nadzoru, przyłączy i dokumentacji) zamknie się w kwocie 13 530 177,39 zł,  z czego dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniesie 4 256 654,31 zł.

Powstaną 2 budynki wielorodzinne wraz z urządzeniem terenu. Działka znajduje się na obszarze między: al. Niepodległości, ul. Smolną i ul. Świemirowską i ma adres al. Niepodległości 654. Budynki będą miały 5 kondygnacji.

Budynki roboczo nazwano X i Y. W budynku Y zaprojektowano 23 mieszkań, w budynku X 26 mieszkań.

Architektura projektowanych budynków to proste bryły. Kompozycje elewacji wyznaczają bonie i boniowane mozaiki na elewacjach, pionowe okna, linie balkonów, piony okien klatek schodowych. Elewacje urozmaicono zastosowaniem różnorodnych materiałów o zharmonizowanej kolorystyce, np. tynku, płyt włókno-cementowych, grafitowej cegły klinkierowej, przeszkleń i elementów żelbetowych (balkony). Charakterystycznym elementem architektonicznym jest również spadzisty dach z ukrytymi rurami spustowymi, niewidocznymi na elewacjach.

 

– To kolejny krok sopockiego samorządu, by pomóc młodym rodzinom na dorobku zamieszkać w naszym pięknym i przyjaznym mieście – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, odpowiedzialny m.in. za kwestie komunalne w mieście.– Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają dorosłe życie. Nierzadko decyzję o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci uzależniają właśnie od tego, czy mają dach nad głową. Pragniemy pomóc podejmować te decyzje i zatrzymać młodych w naszym mieście. A mamy czym zachęcać: czyste powietrze, edukacja na najwyższym poziomie, bogata oferta kulturalna i sportowa, to jedne z wielu powodów, by zamieszkać w kurorcie. Kolejnych 49 nowych mieszkań, które w najbliższym czasie wybudujemy w Sopocie, to świadectwo, że do obietnic podchodzimy bardzo poważnie i słowa dotrzymujemy – dodaje wiceprezydent Skwierawski.   

Wykonawca, Budrem-Rybak sp. z o.o. sp. komandytowa z Luzina, ma 550 dni (ponad 18 miesięcy) na realizację inwestycji. Prócz budowy 2 budynków, na inwestycję składać się będzie: przygotowanie terenu wraz z rozbiórką budynku mieszkalnego oraz garażu dwupoziomowego, rozbiórka budynku gospodarczego, rozbiórka śmietników i część ogrodzenia, rozbiórka części powierzchni utwardzonych, a także uprzątniecie działki. Wykonawca dokona nasadzeń i zagospodaruje zieleń i małą architekturę wokół inwestycji wraz z oświetleniem i placem zabaw dla dzieci.

 

Wizualizacja projektu, materiały UMS

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...