Budżet Obywatelski w Sopocie – głosuj na projekty zgłoszone przez mieszkańców

Fot. Fotobank.PL/UMS

Już po raz 9. mieszkańcy kurortu zadecydują o ważnych inwestycjach w mieście, które zrealizowane będą w przyszłym roku. W Sopockim Budżecie Obywatelskim, od 8 do 23 września, głosować może każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 lat i oświadcza, iż jest mieszkańcem kurortu. W tym roku wybierać będziemy spośród 59 inwestycji lokalnych oraz 36 ogólnomiejskich. Pula środków do zagospodarowania to aż 4 mln zł.

Nie jest wymagane zameldowanie na terenie Sopotu. Głosować można on-line przez stronę Sopockiego Budżetu Obywatelskiego oraz w formie papierowej. Głos do urny będzie można wrzucić w urzędzie miasta, w godzinach jego pracy, oraz w wielu mobilnych punktach do głosowania rozmieszczonych na terenie całego kurortu.

A są to m.in.:

Mobilne punkty do głosowania na terenie Sopotu – od 8 do 22 września (do 23 września działa punkt w Urzędzie Miasta)

poniedziałki i czwartki, w godz. 16.00-18.00:

 • dworzec PKP, Sopot Centrum

poniedziałki w godz. 16.00-18.00 i soboty w godz. 11.00-13.00

 • Sopot Wyścigi przy sklepie Lidl
 • Kamienny Potok przy sklepie Lidl
 • Brodwino przy sklepie Merkus

wtorki i piątki, w godz. 10.00-12.00

 • Sopocki Rynek (Sopot Wyścigi)

środy i piątki, w godz. 16.00-18.00

 • spółdzielnia mieszkaniowa Przylesie
 • skwer Obodrzyców
 • skrzyżowanie ul. Jana z Kolna i 3 Maja

niedziela 15 września, w godz. 10.00-13.00

 • Dom Pomocy Społecznej

Poza tymi miejscami głosować będzie można podczas wielu imprez i pikników organizowanych zarówno przez miasto, jak i przez społeczności sąsiedzkie, m.in. na:

 • Pikniku rodzinnym na stadionie SKLA (8 września, w godz. 11.00-16.00)
 • Koncercie dla Mieszkańców w Operze Leśnej (8 września, w godz. 17.30-21.00)
 • Festynie Organizacji Pozarządowych na placu Kuracyjnym (14 września, w godz. 11.30-15.00)
 • Pikniku na Brodwinie (14 września, w godz. 11.00-13.00)
 • Pikniku Budżetu Obywatelskiego na Sopockim Rynku (21 września, w godz. 11.00-15.00)
 • Pikniku na Kamiennym Potoku (22 września, w godz. 12.00-15)

Nowością w tegorocznym głosowaniu jest możliwość negatywnego zaopiniowania jednego projektu ogólnomiejskiego oraz jednego projektu z listy zadań lokalnych. Głosów tych nie odejmuje się od głosów pozytywnych, będą one natomiast wskazówką dla komisji zajmującej się budżetem obywatelskim. Jeśli liczba głosów negatywnych będzie większa niż 50 proc. liczby głosów oddanych na dany projekt, komisja może zdecydować o nie przekazaniu zadania do realizacji.

– Zaangażowanie mieszkańców przekłada się na dużą liczbę zgłaszanych projektów oraz wysoką frekwencję w głosowaniu. W minionym roku wyniosła ona blisko 20 proc. mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Mieszkańcy widzą, że ich głos ma realny wpływ na to, jak miasto ich się zmienia. Przez 8 lat udało nam się zrealizować blisko 160 inwestycji i zadań za kwotę ponad 35 milionów zł. Mam nadzieję, że tegoroczny budżet będzie rekordowy i uda nam się zaangażować jeszcze więcej sopocian, a Koncert dla Mieszkańców, który otwiera tegoroczne głosowanie, nada budżetowi szybki rytm – nie kryje zadowolenia prezydent Karnowski.

Przypomnijmy, że mieszkańcy głosować będą w 4 okręgach, na 4 listy terytorialne oraz jedną ogólnomiejską. Każdy mieszkaniec może oddać maksymalnie 5 równoważnych głosów na projekty ogólnomiejskie i 5 głosów na jedną wybraną listę zadań lokalnych. Nie musi być to okręg, w którym sam głosujący mieszka. 

 

Ankieta ewaluacyjna

Szanowni Państwo,
jesteśmy w trakcie 9. edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Sopot był pierwszy miastem, które wprowadziło ten mechanizm, jednak cały czas staramy się go doskonalić. Zachęcamy więc do wypełnienia ankiety, która ma zbadać, na ile obecne zasady budżetu obywatelskiego są dopasowane do Państwa oczekiwań. Ankieta jest anonimowa.
 
 

 

 
 
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...