Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści

Fragment plakatu debaty „Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści” autorstwa Michała Batorego
Fot. materiały promocyjne

Jak od słów pełnych złych emocji przejść do dostrzegania drugiego człowieka? Nic trudnego. Wystarczy ze słów „Nienawidzę cię” wykreślić kilka zbędnych liter. W ten sposób powstanie nowa jakość – widzę cię! Bo o to właśnie chodzi Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego – o zmianę perspektywy. 19 września w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku odbędzie się debata pod hasłem „Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści”. 

Podczas spotkania zaproszeni goście opowiedzą o swojej walce z wszechobecnym hejtem oraz wezmą udział w debacie. Wśród prelegentów znaleźli się: Aleksandra Dulkiewicz, Przemek Staroń, Zofia Lisiecka, Patrycja Tempska oraz ksiądz Mieczysław Puzewicz.

Celem debaty jest wspólne poszukiwanie rozwiązań, wypracowanie konkretnych typów działań, sprawdzających się w walce z nienawiścią, brakiem empatii, niedostrzeganiem drugiego człowieka – zarówno na płaszczyźnie jednostki, jak i rodziny, grupy, miasta, czy całego kraju. To dyskusja o tym, jak budować nowe pokolenia bez nienawiści, jak nauczyć ludzi widzieć innych, jak razem stworzyć społeczeństwo pełne szacunku i otwartości.

Organizowane w Oliwskim Ratuszu Kultury spotkanie pod hasłem #widzęzamiastnienawidzę to wydarzenie poprzedzające przypadającą na następny dzień Galę wręczenia nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód”. W tym roku fundacja wręczy nagrodę #okularykaczkowskiego, #niewidzęprzeszkód po raz pierwszy. Trafi ona do osób, które z zaangażowaniem działają na rzecz innych. W kapitule konkursu znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Piotr Żyłka czy Kapsyda Kobro-Okołowicz.

Program wydarzenia:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prawniczka z wykształcenia– Jak nienawiść szkodzi wspólnocie?
  • Przemek Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, zdobywca tytułu Nauczyciel Roku 2018 – Gdzie się podziały autorytety?
  • Zofia Lisiecka, prezeska zarządu Fundacji Edukacyjnej ODiTK, członkini gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania – Czy możliwe jest systemowe uczenie dzieci szacunku i solidarności?
  • Patrycja Tempska, prowadzi dział interwencji w Samurai Labs, laboratorium sztucznej inteligencji zajmującym się wykrywaniem przemocy internetowej – Świat bez nienawiści. Czy sztuczna inteligencja może nas wesprzeć?
  • Ks. Mieczysław Puzewicz, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, wieloletni rzecznik prasowy lubelskiej kurii – Jak patrzeć, żeby widzieć potrzeby innych ludzi?

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie na Facebooku

Strona nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego – Nie widzę przeszkód”

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...