Chris Niedenthal odsłoni sopocki fotopomnik

Tłum przed wejściem do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Odsłonięcie pierwszego sopockiego fotopomnika - zdjęcia autporstwa Tadeusza Rolke.
Ubiegłoroczna uroczystość odsłonięcia pierwszego sopockiego fotopomnika, z udziałem autora zdjęcia, Tadeusza Rolke. Fot. Sopocka Szkoła Fotografii WFH

Trwa 5.edycja Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”. W sobotę, 14 września, nastąpi uroczyste odsłonięcie drugiego sopockiego fotopomnika. W uroczystości weźmie udział autor zdjęcia, Chris Niedenthal. Tego samego dnia będzie możliwość spotkania z jednym z najbardziej uznanych europejskich fotografów.

Odsłonięcie fotopomnika jest jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi fotografii, wieńczącym tegoroczną edycję. Uroczystość odbędzie już w najbliższą sobotę, 14 września, o godzinie 15.00. Fotopomnik, w postaci tablicy ze zdjęciem autorstwa Chrisa Niedenthala, zostanie umieszczony na ścianie przy budynku klubu SPATiF, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54. Tego samego dnia, o godzinie 17:00 w „Dwóch Zmianach” odbędzie się również spotkanie z Chrisem Niedenthalem. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

– Dzieło Chrisa Niedenthala to drugie z cyklu fotografii wybitnych polskich artystów, które w kolejnych latach mają stworzyć w Sopocie galerię w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Tomasz Bergmann, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszy fotopomnik zawisł w 2018 roku na ścianie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To zdjęcie autorstwa Tadeusza Rolke, przedstawiające słonia, wykonane na placu Zdrojowym w 1957 roku.

5. edycja Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu” odbywa się w dniach od 6 do 15 września w Sopocie. Wydarzenie jest corocznym świętem miłośników fotografii artystycznej. Już od pięciu lat do Sopotu zapraszani są wyjątkowi, utalentowani artyści, którzy tworzą tu nowe cykle autorskie. Jak co roku, widzowie mają okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, jak również premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w Sopot Centrum. Piąta edycja jest jednocześnie pierwszą międzynarodową – w tym roku na festiwalu swoje prace prezentuje dwóch rezydentów zagranicznych.

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Niedenthal jest autorem słynnego zdjęcia z 13 grudnia 1981 r., przedstawiającego wóz opancerzony i grupkę żołnierzy na tle kina „Moskwa", na którym wisi afisz promujący film „Czas Apokalipsy". Później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

Chris Niedenthal zdobył nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006),  „In Your Face” (Edition Fototapeta 2011) i „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W roku 2011 ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy).

Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY”, „Listy do Syna”). Mieszka w Warszawie.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...