W Sopotece we wrześniu

Fragment plakatu ze zdjęciem Marii Skłodowskiej-Curie
Fot. materiały promocyjne Sopoteki

Miłośnicy literatury i historii miasta będą mieli co robić we wrześniowe popołudnia. Sopoteka zaprasza na dyskusje o książkach, historyczny spacer i warsztaty rysunku.

18 września godz. 17.00 – Słowoteka, czyli słowem o książkach. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Słowoteka, czyli słowami o książce, to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których omawiane będą wybrane tytuły. Niezależnie od zainteresowań, mile widziany jest każdy, kto lubi mówić, opowiadać, gadać, rozmawiać, dyskutować. „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” autorstwa Matthiasa Nawrata to książka, która będzie przedmiotem dyskusji w Sopotece w środę, 18 września. Początek spotkania o 17.00.

21 września – Spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Pod rękę z Bohaterem, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Co łączyło z Sopotem Marię Skłodowską-Curie? Przyszła noblistka pojawiła się w kurorcie latem 1889 r., w wieku 22 lat. Przyjęła posadę domowej nauczycielki u rodziny F. z Warszawy, która akurat spędzała wakacje nad morzem. Jak wynika z pisanych wówczas listów, Maria była w nienajlepszym nastroju, choć odnotowała, że „morze piękne, kąpiele rozkoszne, warunki w Schulz-Hotelu dobre, państwo F. bardzo uprzejmi”. Wszystkie miejsca, z którymi podczas rocznego pobytu w Sopocie była związana Skłodowska-Curie, podczas spaceru pokaże i omówi Tomasz Kot, autor „Spacerownika sopockiego”. Zbiórka chętnych na spacer o godz. 15.00 pod Sopoteką. Obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie mbp.sopot.pl.

28 września, godz. 16.00 Jednąkreską – warsztaty rysunku (Sopoteka)
Jednąkreską, czyli warsztaty z szybkiego, minimalistycznego rysowania dla wszystkich, którzy szukają kreatywnej pasji. Uczestnicy używając jedynie czarnego cienkopisu, będą skupieni na prostym wyrażeniu emocji i uspokojeniu umysłu. Nauka rysunku (line drawingu) będzie zawierała w sobie elementy stylu Zentangle, polegającego na wypełnianiu rysunku przeróżnymi wzorami. Sztuka rysowania tym sposobem poprawia koncentrację, pozwala się zrelaksować i odprężyć. Rysowanie łączące obie te techniki jest zabawne i proste, ale przede wszystkim intuicyjne. Dzieła nie mają przedstawiać niczego konkretnego, dzięki czemu mogą być czytane na wiele sposobów. Myślą przewodnią zajęć będzie zdanie Tomasza Manna: „Mieć fantazję nie znaczy coś sobie wymyślać. To znaczy tworzyć coś z tego, co istnieje”. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...