Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Ludzie wsiadają do autobusu komunikacji miejskiej na przystanku
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od 16 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który tradycyjnie zakończy się przypadającym w sobotę, 22 września, Dniem Bez Samochodu. Właściciele aut będą mogli w ten dzień jeździć transportem miejskim za darmo.

W okresie tym szczególną uwagę zwracamy na problemy związane z kongestią drogową (chroniczne zjawisko większego natężenia ruchu środków transportu od przepustowości wykorzystywanej przez nie infrastruktury) i wynikającym z niej zanieczyszczeniem powietrza, zachęcając jednocześnie do większej aktywności pieszej, a także korzystania z ekologicznych środków transportu, w tym transportu publicznego.

Z tej okazji, w weekend przypadający w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zaprasza do pozostawienia swoich samochodów w garażach i skorzystania ze specjalnej oferty komunikacji miejskiej. Właściciele aut mogą w niedzielę, 22 września, bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej (ZTM, ZKM, SKM, PolRegio).

Sobota – bezpłatny przejazd z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska

Z inicjatywy Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej uruchomione zostaną bezpłatne autobusy na kultowej linii 101 kursującej z Gdyni do Gdańska. Linia 101 (w niektórych okresach oznaczana również jako „A”) funkcjonowała, z krótką przerwą, od zakończenia wojny aż do początku lat 90. XX w. Do czasu uruchomienia pociągów elektrycznych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia linia ta stanowiła kręgosłup komunikacyjny Trójmiasta. Traktowana była priorytetowo – wyjeżdżały na nią zawsze najnowsze autobusy, a jej częstotliwość wynosiła nawet 8 minut.

Reaktywowana na jeden dzień linia 101 obsługiwana będzie sześcioma najnowszymi autobusami przegubowymi, udostępnionymi nieodpłatnie dzięki uprzejmości Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Pojazdy odjeżdżać będą z Dworca Głównego PKP w Gdyni oraz wyjątkowo – ze względu na prace drogowe w bezpośrednim sąsiedztwie urzędów: Marszałkowskiego i Wojewódzkiego – z przystanku Gdańsk Śródmieście. Odjazdy zaplanowano w godzinach 10.00-18.30, w odstępach 30-minutowych. Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej tradycyjnie przygotował dla pasażerów drobne upominki.

Szczegóły na stronie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Właściciele samochodów mogą jeździć transportem miejskim za darmo

Tradycyjnie w Dniu bez Samochodu każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami. Przywilej ten obejmie pasażerów komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo.

22 września również pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej i Polregio (Przewozy Regionalne), na podstawie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu, mogą bezpłatnie korzystać z kolei na obszarze województwa pomorskiego.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...