Rozpoczyna się Sopot Jazz Festival

Archie Shepp gra na saksofonie
Archie Shepp. Fot. Peter Necessany

W październiku w Sopocie znów zabrzmi muzyka jazzowa. Na publiczność rozpoczynającego się w czwartek, 10 października Sopot Jazz Festivalu czeka ambitny program i świetni muzycy. Festiwal ma nowego kuratora, nowością tej edycji są też muzyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Sopot Jazz Festival, jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, rozpocznie się 10 i potrwa do 13 października. Tegoroczną edycję otworzy koncert jednej z najwybitniejszych i najbardziej unikatowych formacji jazzowych – Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk. Sopockiej publiczności zaprezentuje się też Mołr Drammaz, zespół stworzony przez Wojtka Kucharczyka i Asię Bronisławską, formacja NES, trio Angeliki Niescier. Na koniec zagrają legendy jazzu: Archie Shepp i Joachim Kühn.

Sopot Jazz Festival ma w tym roku nowego kuratora. Za program artystyczny odpowiada Rainer Kern, niezależny menadżer kultury, kurator i producent z Niemiec. Doświadczenia zdobywał kierując imprezami m.in. Heidelbergu, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur czy Nowym Jorku. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego Enjoy Jazz – International Festival for Jazz and More w Heidelbergu. Obecnie uczestniczy w pracach zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.


- Rozwój europejskiego jazzu jako formy sztuki jest ściśle związany z Polską, jako jednym z najważniejszych źródeł inspiracji, a sam Sopot jest kolebką wszystkich polskich festiwali jazzowych. To dzięki otwartości ludzi, właśnie tu mógł powstać pierwszy festiwal jazzowy w Polsce, który istnieje do dziś. Sopot Jazz Festival oznacza zarówno tradycję, jak i teraźniejszość i spojrzenie w przyszłość. Program festiwalu stanowi wyjątkową doskonałość tego, co symbolizuje sztuka jazzu - otwartość i spotkanie tego, co lokalne z tym, co międzynarodowe - mówi Rainer Kern, kurator festiwalu.

Nowością tegorocznego Sopot Jazz Festival są warsztaty dla najmłodszych i dorosłych. Warsztaty rodzinne rozpoczęły się we wrześniu i potrwają do końca festiwalu.

12 października Mołr Drammaz, Wojciech Kucharczyk i Joanna Bronisławska pokażą jak tworzyć wizualizacje do muzyki a następnego dnia, 13 października, Joanna Bronisławska zaprosi do programu “Żywe książki/Grające książki”, będącego finałem programu edukacyjnego. Podczas całego festiwalu odbywać będzie się również prowadzony przez Joannę Bronisławską warsztat pt. „Dostępność, kobiety, ekologia”.

Bilety i zapisy na warsztaty na Sopot Jazz Festival.

 

Uaktualnienie (10.10.2019 r.)

Niestety z przyczyn niezależnych od organizatora festiwalu, zaplanowany na 11.10.2019 koncert Bibi Tanga & Selenites został odwołany. Wszystkie osoby, które zakupiły bilety są proszone o ich zwrot w miejscu zakupu.

W piątkowy wieczór, 11 października, na scenie w hotelu Sofitel Grand Sopot zaprezentuje się polski projekt muzyczny beluga stone! Udział w koncercie jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasie festiwalowej w hotelu Sofitel Grand Sopot (Powstańców Warszawy 12/14, 81-718 Sopot) w czwartek i w piątek od godziny 19.00. Zapraszamy.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...