Samorząd siłą państwa – debata

Kontur Polski z podziałem na województwa
Fot. Pixabay

Miasto Sopot i tygodnik „Polityka” zapraszają na otwartą debatę, która odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 17.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Dyskusję z udziałem włodarzy miast oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych poprowadzi Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”. Spotkanie można będzie śledzić na profilu tygodnika na Facebooku.

W debacie udział wezmą:

  • Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa
  • Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
  • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
  • Katarzyna Szczepańska, Kongres Ruchów Miejskich
  • Izabela Plur, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Samorządność terytorialna to jedna z najważniejszych zasad ustroju Polski. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej samorząd tworzą mieszkańcy i mieszkanki danego terytorium, a jednostki samorządu odpowiedzialne są za realizację rozlicznych zadań publicznych na rzecz swojej wspólnoty.

Trzydzieści lat polskiej samorządności pokazało, że samorząd terytorialny to nie tylko abstrakcyjna konstrukcja ustrojowa, ale realna rzeczywistość i niezbędny element struktury państwa o kluczowym znaczeniu dla sprawności jego funkcjonowania. Niemniej istotne jest uznanie i wysokie oceny, jakimi mieszkańcy i mieszkanki polskich miast i gmin darzą ideę samorządności i jakość pracy swoich samorządów.

Wiemy jednak, że przed polskim samorządem stają wyzwania. Część z nich ma wymiar polityczny i wynika z coraz bardziej niepokojących relacji rządu z samorządem. Inne mają charakter obiektywny, niezależny od polityki, jak wyzwania demograficzne, ekologiczne, migracyjne, technologiczne, ekonomiczne.

Z wyzwaniami tymi nie poradzimy sobie bez sprawnego i podmiotowego samorządu. Przekonanie to oparte jest nie tylko na historycznym doświadczeniu ale także na argumentacji rzesz ekspertów z kraju i zagranicy. Nie można jednak zapominać, że źródłem siły samorządu są nie tylko kompetencje burmistrzów, prezydentów, wójtów i pracowników administracji lokalnej ale także podmiotowe społeczeństwo obywatelskie angażujące się w sprawy swojej wspólnoty.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...