Budżet Obywatelski - wyniki

Osoba wrzuca głos do urny.
Fotobank.PL/UMS

W poniedziałek, 23 września o godzinie 23.59 zakończyło się głosowanie 9. edycji sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Frekwencja w tegorocznej edycji osiągnęła ponad 16% uprawnionych do oddania głosu.

W sumie mieszkańcy Sopotu oddali 4844 głosy, z czego 2051 przez internet. Frekwencja w tym roku wyniosła 16,5%.

W tym roku uruchomiono 47 mobilnych punktów do głosowania oraz punkt w urzędzie, w którym można było pobrać puste i oddać wypełnione karty do głosowania. Urny do głosowania znajdowały się również w 3 spółdzielniach mieszkaniowych. W sumie w 51 miejscach sopocianie mogli przez dwa tygodnie oddać swój głos, na przyszłoroczne projekty społeczne i inwestycyjne.

Mobilne punkty do głosowania w sumie pracowały przez 113 godzin czyli 4,7 doby.

Najwięcej punktów zdobyły:

Zadania Ogólnomiejskie

 1. 24-godzinne ambulatorium chirurgiczne 1 mln zł
 2. Butelkomaty do skupu butelek w SP nr 8, SP nr 9 i III LO – 150 tys. zł
 3. Defibrylator (AED) na quadzie na wyposażeniu WOPR do pomocny przy zawałach serca – 200 tys. zł
 4. Miejskie Obserwatorium Astronomiczne – 700 tys. zł
 5. Badania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki wad postawy – 30 tys. zł (wg. nowych zasad jeden projekt nie inwestycyjny zostaje przeznaczony do realizacji)

Zadania lokalne

Sopot Dolny

 1. Remont chodników i uliczki w ciągu posesji ul. Książąt Pomorskich 13 do 23  - 300 tys. zł
 2. Zajęcia z gimnastyki i rehabilitacji kręgosłupa dla mieszkańców Sopotu – 20 tys. zł
 3. Postawienie dwóch zadaszonych altanek z ławkami i stolikiem w formie grzybka w Parku Północnym – 150 tys. zł

Sopot Wyścigi

 1. Kontynuacja modernizacji skarpy i błoni, dokończenie ścieżki rowerowo-spacerowej górą nad polaną rekreacyjną (od ul. Polnej do ERGO ARENY). – 100 tys. zł
 2. Rewitalizacja ścieżki wokół Stadionu Leśnego 25 tys. zł
 3. Łąka kwietna wokół ERGO ARENY – założenie ok. 5 tys. m kw. – 154 tys. zł
 4. Bezpieczna ul. 3 Maja – montaż licznika prędkości – 30 tys. zł
 5. Ustawienie 10 ławek i pojemników na śmieci w Górnym Sopocie – 40 tys. zł

Sopot Górny

 1. Ogródek jordanowski przy ul. Armii Krajowej 68 - część II – 200 tys. zł
 2. „Dawna Cegielnia” – uporządkowanie, utwardzenie, oświetlenia leśnej drogi od ul. Piaskowej do ul. Moniuszki oraz ustawienia tablic edukacyjnych – 320 tys. zł

Sopot Kamienny Potok i Brodwino

 1. Nowe miejsca do wypoczynku, nowa aranżacja terenów zielonych – na terenie całego osiedla Brodwino - 350 tys. zł
 2. Wymiana ławek na terenie dzielnicy Kamienny Potok - 50 tys. zł

W okręgach gdzie nie wykorzystano puli środków, wynoszących w tym roku 500 tys. zł, komisja ds. budżetu obywatelskiego zdecyduje o sposobie wykorzystania pozostałej kwoty.

„Mieszkańcy Sopotu już 9 rok z rzędu decydowali jakie zadania i inwestycje będziemy wspólnie realizować w przyszłym roku. Co ciekawe w tym roku w zadaniach ogólnomiejskich zwyciężyły dwa projekty z zakresu szeroko pojętej opieki medycznej. To daje obraz niedostatecznego finansowania tej sfery przez państwo. W ramach swoich możliwości budżetowych i obowiązującego prawa będziemy wspierać tę sferę, bardzo bliską każdemu z nas.

Mieszkańcy Sopotu są bardzo ekologiczni w swoich postawach, również w działaniu. Stąd zapewne sukces urządzenia do skupu butelek. Dzięki niemu będziemy bardziej ekologicznym miastem. Wygłosowane łąki kwietne wokół ERGO ARENY będą cieszyć oko nie tylko okolicznych mieszkańców, ale nas wszystkich podróżujących z Gdańska do Sopotu lub uczestniczących w niezwykłych wydarzeniach w hali. Bardzo dziękuje za każdy oddany głos” – nie kryje radości Jacek Karnowski prezydent Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...