Kids in Sopot – muzyczna zabawa dla najmłodszych

Dzieci przy stole, pracujące na warsztatach muzycznych Kids in Sopot.
Fot. materiały prasowe organizatora

Już 10 października w Sopocie rozpocznie się Sopot Jazz Festival 2019. Organizatorzy zadbali nie tylko o wysoki poziom artystyczny wydarzenia ale również o najmłodszych. Dzieciom i rodzicom dedykowany jest program edukacyjny, pełen muzyki i dobrej zabawy.

– Każdy rodzic wie, jak ważna jest edukacja kulturalna w rozwoju dziecka. Dbamy o to aby człowiek od najmłodszych lat mógł pod okiem artystów i pedagogów obcować ze sztuką. Każda instytucja kultury w Sopocie na co dzień proponuje rodzinom programy dla najmłodszych, przybliżające odpowiednim dla nich językiem treści prezentowane w tej instytucji. Uczymy jak zrozumieć sztukę i kulturę, zachęcamy do wyrażania siebie poprzez własną twórczość. Dlatego też program tegorocznego Sopot Jazz Festivalu został obudowany warsztatami dla dzieci w ramach cyklu Kids in Sopot – wyjaśnia Agnieszka Rek, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Sopotu.

Pierwsze zajęcia w ramach Kids in Sopot już się odbyły. Najbliższy warsztat pod tytułem „Z okładki”, 5 października o godzinie 12.00 w Operze Leśnej poprowadzi Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 4 roku życia oraz ich opiekunów, a także dorosłych, którzy fascynują się kulturą wizualną rozmaitych gatunków rocka, alternatywy, muzyki jazzowej i współczesnej. Podczas zajęć uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jaką melodię gra ich rodzina oraz wykonają prototypy okładek swoich płyt metodą kolażu. Zapoznają się również z estetyką wizualną różnych gatunków muzyki rozrywkowej oraz obejrzą najzabawniejsze przykłady płytowych okładek.

W sobotę, 12 października o godzinie 12:00, w Operze Leśnej Joanna Bronisławska i Wojciech Kucharczyk poprowadzą warsztaty „Zostań mołriańskim VJ'em”. Czy muzyka potrzebuje obrazu? A może to obraz potrzebuje muzyki? Kim jest VJ i gdzie leży kraj MOŁR? Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie poznają odpowiedzi na powyższe pytania oraz stworzą analogowe wizualizacje do wybranych fragmentów muzycznych. Nie zabraknie także improwizacji. Na spotkanie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat.

Finałem programu edukacyjnego będzie słuchowisko „Grająca Książka” w niedzielę,
13 października o godzinie 16:00 w Teatrze na Plaży. „Grająca Książka” to słuchowisko na żywo, stworzone na podstawie książki Marianny Oklejak pt. „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk”. Co się stanie, gdy zostawicie w domu Psa, Fretkę i małego Króliczka? Bohaterowie opowieści, Pies i Fretka to melomani i didżeje, którzy próbują muzycznie wyedukować Królika. Futrzaki wskakują do gramofonu i razem ze słuchaczami wyruszają w szaloną podróż przez pokręcone dzieje muzyki rozrywkowej. Trójka zwierzaków przemieszcza się pomiędzy miejscami, gdzie rodziły się najjaśniejsze gwiazdy i najbardziej znane dźwięki XX i XXI wieku. W rolę zwierzaków wcieli się trójka artystów: aktorka Teatru Wybrzeże Sylwia Góra-Weber oraz muzycy, performerzy: Joanna Bronisławska i Wojciech Kucharczyk, znani między innymi z duetu MOŁR DRAMMAZ. Słuchowisko jest przeznaczone dla wszystkich miłośników muzyki, bez względu na wiek. Jak zapowiadają organizatorzy, widownia nie będzie siedzieć bezczynnie!

– Przygotowując program dla rodzin na Sopot Jazz Festiwal myślałam o kilku aspektach, m.in. o kobietach, ekologii, dostępności, ale także o coraz większym problemie z uważnym słuchaniem. Nie chodzi tylko o muzykę, dźwięki, ale także o słuchanie siebie samego i innych. Zależało mi, aby zwrócić uwagę na obecność dźwięków w naszym życiu, wpływu jaki wywołują – mówi Joanna Broniatowska, kurator sekcji edukacyjnej Sopot Jazz Festival.

Na wszystkie wydarzenia Kids in Sopot. Obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie Sopot Jazz Festivalu.

Sopot Jazz Festival to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się w Sopocie w dniach 10-13 października. Podczas festiwalu zagrają m.in. Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk, Archie Shepp czy Joachim Kühn. W tym roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełni Rainer Kern. 

Program koncertowy Sopot Jazz Festival:

10.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Marcin Wasilewski Trio, feat. Adam Pierończyk

10.10.2019 - godz. 22.00, Sfinks 700 - Mołr Drammaz

11.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Bibi Tanga & The Selenites

12.10.2019 - godz.20.00, Grand Hotel - NES, Angelika Niescier Trio

13.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Archie Shepp - Joachim Kühn Duo

Bilety w cenie 30zł-90zł w sprzedaży w punkcie Informacji Kulturalnej na placu Przyjaciół Sopotu, w kasach BART a także na stronie Sopot Jazz Festivalu.

Program edukacyjny Kids in Sopot

05.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna, „Z okładki” – warsztaty tworzenia okładek do płyt prowadzone przez Natalię Fiedorczuk-Cieślak

12.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna „Zostań mołriańskim VJ'em” – warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki prowadzone przez Joannę Bronisławską i Wojciecha Kucharczyka

13.10.2019, godz. 16.00, Teatr na Plaży, słuchowisko „Grająca książka” – finał programu edukacyjnego.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie Sopot Jazz Festivalu lub pod numerem telefonu 58 555 84 40.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...