Strażacy ćwiczyli w DPS

Strażacy na podnośniku z drabiną do ratowania przez okno
Fot. materiały prasowe DPS

Trzy dni odbywały się ćwiczenia strażaków w sopockim Domu Pomocy Społecznej. Wykorzystano m.in. specjalną matę ułatwiającą ewakuację chorego leżącego, a także podnośnik z drabiną do ratowania przez okno.

Szkolenie obejmowało reakcję na pożar, ewakuację całego budynku oraz osoby poszkodowanej. Samą ewakuację budynku sopoccy strażacy przećwiczyli wcześniej, a podczas trzech dni września zapoznali się z różnymi rozwiązaniami stosowanymi w DPS.

– Dla osób leżących DPS kupił specjalistyczne maty i podczas ćwiczeń uczyliśmy się, jak je zastosować w razie pożaru i jak obsługiwać – mówi kpt. Janusz Gawlak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie. – Wcześniej transportowaliśmy w niej po schodach manekina. Zwykle pracujemy w parach, ale mata pozwala nawet na ewakuację przez jednego strażaka. Jedno z zadań dotyczyło braku możliwości ewakuacji klatką schodową. Wykorzystaliśmy więc drabinę mechaniczną. Ćwiczenie obejmowało również odpowiednie ustawienie pojazdów przed budynkiem. Podczas takich ćwiczeń uczymy się współpracy z personelem, poznajemy obiekt, w tym przypadku specyficznego, bo z mieszkańcami o ograniczonej zdolności poruszania się – dodaje kpt. Gawlak.

W tego typu instytucjach ćwiczenia są przeprowadzane cyklicznie.

– Przyglądamy się także pracownikom, obserwujemy, w jaki sposób zgłaszają informację o pożarze, jak zachowują się przy ewakuacji budynku – mówi kpt. Janusz Gawlak. – Mamy trzy zmiany strażaków i każda z nich musi takie ćwiczenia odbyć. Polegają one na całościowej obsłudze zdarzenia: od przyjęcia zgłoszenia, dojazdu, zebrania wszelkich niezbędnych informacji na miejscu i działań. Na koniec oceniamy wyniki strażaków i wspólnie podsumowujemy ćwiczenia.

Strażacy trenowali także porozumiewanie się przez radio i sprawdzanie dokumentacji.

– Zawodowo doskonalimy się cały rok – podsumowuje kpt. Gawlak. – Mamy zajęcia teoretyczne i praktyczne podzielone na różną tematykę: ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, poszukiwawczo-ratownicze, gaszenie pożarów, pożary wewnętrzne. Uczestniczymy też w ćwiczeniach powiatowych i międzywojewódzkich. Tych ćwiczeń mamy sporo. Obowiązkowo szkolimy się na wyznaczonych obiektach i takim przykładem jest właśnie Dom Pomocy Społecznej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...