Bezpieczny najem krótkotrwały w Sopocie

Widok na sopockie molo, po którym spacerują ludzie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Za nami sezon turystyczny, który zakończył się m.in. kolejnym frekwencyjnym rekordem na sopockim molo. Płatnych wejść było 1 174 361, czyli o prawie 5 proc. więcej niż w zeszłym – także rekordowym – roku. Pokazuje to, jak ważną częścią gospodarki miasta jest turystyka. Dlatego w trosce o mieszkańców, jak też osoby zajmujące się najmem krótkotrwałym oraz odwiedzających Sopot gości, miasto postanowiło wprowadzić Certyfikat bezpiecznie działającego obiektu noclegowego.

 

Prowadzący działalność, polegającą na świadczeniu usług hotelarskich w innych obiektach noclegowych, takich jak pokoje gościnne, apartamenty, wille czy hostele, powinni uzyskać wpis do ewidencji, prowadzonej przez Prezydenta Miasta Sopotu. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej, tel. 58 521 37 82.


Miasto jest świadome emocji, jakie wśród mieszkańców Sopotu budzi najem krótkotrwały. Bywa, że muszą oni znosić hałasy, skarżą się też na brak segregacji śmieci przez gości, a także poruszają kwestie bezpieczeństwa. Nie ma jednak narzędzi, które pozwalałyby na szybką reakcję i realną pomoc mieszkańcom w takich przypadkach.  

Sopot jest miastem turystycznym, w którym dochody z turystyki stanowią istotny procent w budżecie. Najem stanowi także źródło zarobku dla części sopocian. Nie ma mowy o ograniczaniu najmu, jednak z całą pewnością potrzebne są rozwiązania, które pozwolą uregulować go tak, by unikać negatywnych konsekwencji z nim związanych.

Została już wypracowana propozycja zmian ustawowych, która zostanie przekazana zarówno do Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, jak też do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czekając na wprowadzenie zmian w przepisach, Sopot chce podjąć akcję, której efektem ma być stworzenie pełnej bazy noclegowej w kurorcie, pogodzenie interesów osób wynajmujących swoje mieszkania, stałych mieszkańców oraz turystów.

Sopocki certyfikat

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, osób zajmujących się najmem krótkotrwałym oraz turystów, miasto przygotowało możliwość uzyskania Certyfikatu bezpiecznie działającego obiektu noclegowego. Certyfikat będzie mogła otrzymać każda osoba zajmująca się najmem, która poza obowiązkowym wpisem do ewidencji spełni wymagania określone w regulaminie przyznawania Certyfikatu. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie zainteresowanych otrzymaniem certyfikatu, którego zasady mają ograniczyć negatywne skutki najmu, niejednokrotnie dotykające stałych mieszkańców. Certyfikat podniesienie również wiarygodność obiektu wśród turystów, a także wpłynie na jakość oferowanych usług.

W tym roku w czasie sezonu po raz kolejny działała baza mieszkań, które pozostają poza ewidencją, a były wynajmowane. Miasto we współpracy z Sopocką Organizacją Turystyczną dokonało inwentaryzacji tych obiektów. Wkrótce właściciele tych lokali otrzymają wezwania do rejestracji, zostanie również sprawdzone, czy odprowadzali podatek od nieruchomości oraz opłatę uzdrowiskową. Jednocześnie otrzymają oni propozycję wystąpienia o Certyfikat dla swojego obiektu, w którym świadczą usługi hotelarskie.

Tych z Państwa, którzy wynajmują mieszkania turystom, zachęcamy już dziś do zgłaszania się do Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu, by dopełnić wszelkich formalności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...