Sopocianie i gdańszczanie we Frankenthalu

Trzy uśmiechnięte osoby pozują do zdjęcia. w tle flagi Unii Europejskiej i Polski.
Na zdjęciu: Martin Hebich, nadburmistrz Frankenthalu, Magdalena Adamowicz, europosłanka, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Fot. Klaus Bolte

W niemieckim Frankenthalu, mieście partnerskim Sopotu, 25 października, odbyło się doroczne spotkanie z mieszkańcami. W tym roku przyświecało mu hasło „Dla tolerancji i otwartości świata”. Na zaproszenie gospodarzy, do Niemiec pojechali przedstawiciele Sopotu, z prezydentem Jackiem Karnowskim, a także europosłanka Magdalena Adamowicz.

Obecność Magdaleny Adamowicz to efekt prowadzonej przez nią akcji „Imagine There’s No Hate”. Misji, której założeniem jest walka z nienawiścią. Motywacją do jej podjęcia były tragiczne okoliczności, w których zamordowany został jej mąż, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Magdalena Adamowicz podkreśliła, że nieoczekiwana, bezsensowna śmierć jej męża nie miałaby miejsca, gdyby nie mowa nienawiści, która była i jest używana jako broń polityczna. Mowa nienawiści jest coraz bardziej rozpowszechniona i wpływa na ludzi w wielu krajach. Jest ona największym zagrożeniem dla demokracji i państwa prawa. Obecnych prosiła, aby podjęli wspólne starania, by zapobiec rozprzestrzeniającej się mowie nienawiści, fake newsów, ponieważ złowrogi język może zniszczyć Europę od środka.

– Stajemy się bezradni, bezbronni wobec populistów i nacjonalistów, wobec szaleńców, którzy zasłaniając się wolnością słowa, bezwzględnie nami manipulują – mówiła na spotkaniu Magdalena Adamowicz. – Doskonale wykorzystują Internet i media społecznościowe do szperania w naszych mózgach. I wszystko z frazesami na ustach na temat wolności słowa, walki o lepszą demokrację. (…) Albo wyposażymy się w ochronę przeciwko cynicznemu użyciu tych nowych narzędzi w walce politycznej, albo demokracja ustąpi miejsca czemuś, czego nikt nawet nie może sobie wyobrazić – dodała europosłanka.

Magdalena Adamowicz wyraziła też nadzieję że świadomość społeczna i poczucie odpowiedzialności będą kształtować nowego obywatela Europy. Świadomego swoich wyborów i siły swojego głosu, nie ulegającego propagandzie, fałszywym informacjom i inżynierii społecznej, pełnego szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka, szanującego prawo, potrafiącego dążyć do konsensusu po debacie opartej o fakty, wiedzę i doświadczenie. Tym człowiekiem może być każdy z nas.

Wśród zaproszonych gości była również delegacja z Sopotu, z Prezydentem Jackiem Karnowskim na czele. Poza udziałem w spotkaniu z mieszkańcami, przedstawiciele miasta wzięli udział w spotkaniach dotyczących dalszej współpracy młodzieży, szkół, a także kwestii socjalnych i sytuacji dotyczącej migrantów.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...