Autobus SOS znów rusza w trasę

Atobus SOS z pomocą dla bezdomnych parkuje w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od 11 listopada w Sopocie pojawi się Autobus SOS, mobilna forma wsparcia dla wszystkich potrzebujących pomocy bezdomnych. Specjalny wóz, tak jak rok temu, będzie miał przystanek w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino. Osoby bezdomne otrzymają tam na gorący posiłek i ciepłą czystą odzież oraz w razie potrzeby opiekę ratownika medycznego.

Sopot dołączył do akcji prowadzonej przez Gdańsk, a realizowanej przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” w grudniu 2018 r. Specjalny autobus, w którym można otrzymać gorącą zupę, czystą zimową odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, będzie zatrzymywał się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino codziennie ok. godz. 19.15.

Następnie ok. godz. 19.50 autobus wyruszy do Gdańska, gdzie będzie miał kilka postojów, by zakończyć swoją trasę przy noclegowni w Gdańsku przy ul. Mostowej. W autobusie osoby potrzebujące będą mogły również porozmawiać z pracownikiem socjalnym lub streetworkerem o różnych możliwościach wsparcia i wyjścia z bezdomności. Autobus SOS będzie kursował codziennie do końca marca 2020 r.

– Taka mobilna forma wsparcia bardzo się sprawdziła zimą –  podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Sopot przez cały rok oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności, zapewnia schronienie oraz ciepły posiłek. W trudniejszym okresie zimowym jednak takie działania są intensywniejsze, stąd dodatkowe bezpośrednie wsparcie udzielane codziennie w autobusie. To zwiększenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia osób bezdomnych. Dzięki szerokiej akcji wsparcia prowadzonej w Sopocie, w ciągu ostatnich kilku lat żadna osoba bezdomna nie zmarła z wyziębienia.

Autobus SOS sprawdził się w poprzednim okresie zimowym. Od 1 grudnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. z tej formy wsparcia skorzystało ponad 1600 osób, wydano 3800 posiłków, a 173 osoby pojechały do ogrzewalni w Gdańsku, gdzie autobus kończył swoją trasę.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...