Miasta dla młodych. Sopot w pierwszej dziesiątce!

Rowerzyści jadą po ścieżce rowerowej, za nimi szpaler zielonych drzew i budynek Grand Hotelu
Fot. materiały UMS

Sopot znalazł się na 9. miejscu przygotowanego przez Fundacji Schumana raportu przedstawiającego 66 miast na prawach powiatu, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. Ranking powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Sopot bardzo wysokie noty uzyskał m.in. za kulturę i sport oraz tereny zielone.

Podczas konferencji Europolis poświęconej rozwojowi miast co roku Fundacja Schumana publikuje raport oraz ranking 66 miast na prawach powiatu. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest stosunek miast wobec osób młodych. Zwycięzcy rankingu to Warszawa, Rzeszów i Katowice. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się jeszcze miasta wojewódzkie: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań i Łódź oraz wyjątek – Sopot.

– Bardzo cieszy wysoka pozycja naszego miasta – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Okazuje się, że także ludzie młodzi doceniają wysoką jakość życia w Sopocie, dobrą edukację oraz ofertę twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Docenienie czystego powietrza i jakości terenów zielonych potwierdza słuszność wieloletnich działań miasta na tym polu.

W raporcie czytamy m.in.: „Bogata oferta kulturalna to jeden z najważniejszych czynników przyciągających do miast turystów i nowych mieszkańców, w tym młodych (…). Najmniejsze miasto w rankingu zajmuje też drugie miejsce pod względem liczby instytucji kulturalnych i piąte – skali wydatków na kulturę (ponad 5 proc. rocznego budżetu)”.

Sopot zajął drugie miejsce pod względem aktywności sportowych. Na 10 tys. mieszkańców przypada tam 14 klubów sportowych.

Doceniono także „zielone” oblicze kurortu:

„Drugi w subindeksie dotyczącym infrastruktury Sopot cieszy się rozległymi powierzchniami zielonymi – lasy gminne, parki, zieleńce, zieleń osiedlowa i przyuliczna zajmują w nim ponad jedną czwartą powierzchni miasta”.

Więcej na temat raportu można znaleźć na stronie Serwisu Samorządowego PAP

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...