Sopot dołącza do obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Uśmiechnięta twarz małej dziewczynki
Fot. materiały promocyjne organizatora

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Sopot, podobnie jak wiele innych miast w Polsce i na całym świecie, dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu. 20 listopada budynek Urzędu Miasta oraz siedziba MOPS w Sopocie będą podświetlone na niebiesko.

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

– Konwencja Praw Dziecka to ważny dokument, który ponad podziałami klasowymi, wyznaniowymi, politycznymi chroni dzieci i stoi na straży ich praw – mówi Aleksandra Gosk, sopocka radna, uczestniczka konferencji poświęconej 30-leciu Konwencji. – Zobowiązuje on nas, dorosłych, do podejmowania działań na rzecz zapewnienia najmłodszym bezpiecznego, wolnego od niedostatku, przemocy dzieciństwa. To ważne szczególnie dziś, na tle licznych napięć społecznych. Sopot realizuje całą gamę programów poświęconych dzieciom – aranżowanie na dziecięce potrzeby  przestrzeni publicznej czy programy stypendialne i społeczne. Niemal każda sopocka instytucja organizuje poświęcone dzieciom wydarzenia, a w ubiegłe wakacje wraz z inicjatywą Chlebem i Solą byliśmy partnerem akcji „Mali uchodźcy jadą na wakacje” i organizowaliśmy dzieciom odpoczynek od szarej wojennej rzeczywistości – dodaje Aleksandra Gosk.  

Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci. Podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej będzie symbolicznym, ale przyciągającym uwagę sposobem promocji praw dziecka w przestrzeni miejskiej. 20 listopada niebieska iluminacja pojawi się na budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej.

Więcej informacji o Konwencji na stronie: Prawa dziecka

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...