Niezwykły projekt muzyczny w Gwieździe Morza

Dwoje muzyków w czasie nagrania w kościele Gwiazda Morza
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

W kościele p.w. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie, w dniach 18-26 listopada br., realizowany będzie unikalny projekt fonograficzny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Nagrywane będą dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego, w tym po raz pierwszy w historii światowej fonografii, nagranie jego najnowszego dzieła symfonicznego z 2017 roku.

Na nagrania w kościele pw. NMP Gwiazdy złożą się dwa utwory wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Będzie to ukończona przed dwoma laty „VI Symfonia – Pieśni Chińskie” oraz wirtuozowski „Concerto per clarinetto ed archi, percussione e celesta" (1984), po raz pierwszy z udziałem polskiego solisty klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego. Nagranie zarejestrowane w kościele Gwiazda Morza, w formie płyty, trafi do katalogu renomowanej firmy fonograficznej CD Accord, a za dystrybycję międzynarodową odpowiadać będzie Naxos. Premiera płyty zaplanowana jest na koniec tego roku. Prawdopodobnie wydanych zostanie zaledwie 1000 egzemplarzy.

„VI Symfonia – Pieśni chińskie” na baryton i orkiestrę do poezji Li-Tai-Po, Thu-Fu, Ly-Y-Han, Thang-Schi-Yie-Tsai i Tschan-Jo-Su w niemieckim przekładzie dokonanym przez Hansa Bethge, trwa 28 minut. Powstawało na zamówienie Filharmonii w Dreźnie oraz Guangzhou Symphony Orchestra i skomponowane zostało w latach 2008-2017. Prapremiera miała miejsce w 2017 roku w Xianghai Concert Hall w Guangzhou. Polska premiera dzieła pod dyrekcją Maestro Rajskiego odbyła się w listopadzie 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.  

„Concerto per clarinetto ed archi, percussione e celesta" pochodzi z wcześniejszego okresu twórczości Krzysztofa Pendereckiego i stanowi kwintesencję jego dojrzałego stylu kompozytorskiego. Wirtuozeria, i trudności techniczne, którymi koncert jest wręcz usiany, stanowi wyzwanie dla najbardziej nawet doświadczonych klarnecistów. Utwór powstał w 1984 roku i po raz pierwszy został wykonany w następnym roku w Moskwie. Jedynym polskim klarnecistą który podjął się grania na żywo „Concerto per clarinetto” jest Andrzej Wojciechowski, który wystąpił w tym repertuarze z Polską Filharmonią Kameralną w 2017 roku.

W czasie nagrywania utworów w sopockim kościele, w sobotę 23 listopada, Krzysztof Penderecki będzie obchodził swoje 86 urodziny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

Projekt wspiera Miasto Sopot.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...