„Unknown roads” w Państwowej Galerii Sztuki

Czarno-biała fotografia przedstawiająca pole uprawne
Praca z cyklu „Metafizyka codzienności”. Fot. materiały promocyjne PGS

Jak mówi Wojciech Woźniak, autor zdjęć pokazywanych na wystawie „Unknown roads”, fotografia to znak, symbol, język i postrzeganie. Prezentowane prace, choć powstały w różnym okresie, posiadają wspólny mianownik, którym jest „czas i jego ontologiczny sens”. Prace można oglądać do 8 grudnia.

Prace z cyklu „Metafizyka codzienności”, „Codzienne rytuały” i „Unknown roads” to pewnego rodzaju pochwała codzienności, tego co nas otacza, próba  odpowiedzi na filozoficzne pytania: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?

„Unknown roads” to wystawa fotografii prezentująca formy „drogi” jako symbolu. Bycie w drodze czy w podróży, wchodzenie w interakcję z ludźmi przypadkowo spotkanymi zmienia nas bezpowrotnie. Ta rzeczywista podróż jest nierozerwalnie związana z przemianą duchową. Droga i związana z nią wędrówka od wieków jest nieodzowną częścią ludzkiego życia. Jest wyrazem naszych poszukiwań, czegoś lepszego, trudno osiągalnego, poszukiwania nowego sensu. Życie stawia przed nami różne zadania, musimy nieustannie dokonywać wyborów. Podróżowanie jest wpisane w naszą naturę, podobnie jak wychodzenie ku czemuś, stawianie sobie celów i ich osiąganie.

Wojciech Woźniak, ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists. W roku 2007 odebrał I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów. W 2008 uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Prace można oglądać do 8 grudnia.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...