Rodzinna niedziela ze spacerem ornitologicznym

Mewa śmieszka na plaży w Sopocie
Mewa śmieszka na plaży w Sopocie. Fot. Michalina Krause

Terenowy warsztat ornitologiczny to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o prawidłowym dokarmianiu ptaków i co robić, gdy np. znajdziemy poszkodowanego ptaka. To i jeszcze więcej podczas spaceru w niedzielę, 1 grudnia, start o godz. 10.30, przy Zatoce Sztuki (al. Mamuszki 14).Udział jest bezpłatny.

Spotkanie poprowadzi Leszek Damps, ornitolog, obrączkarz i pracownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Ptaki migrujące z Dalekiego Wschodu na zimowiska przelatują nad Zatoką Gdańską. Mogą to być np. czajki, łabędzie krzykliwe, ostatnie duże stada żurawi. Będzie okazja nauczyć się rozpoznawania ich. Tych przelatujących nad Zatoką Gdańską, jak i zimujących w parku czy pasie nadmorskim.

Podczas spaceru będzie także mowa o tym, które z nich najczęściej trafiają do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt i z jakich powodów. Uczestnicy dowiedzą się, jak postępować ze znalezionym poszkodowanym ptakiem i kiedy nasza pomoc jest zbędna. Będzie mowa o metodach znakowania ptaków, ich roli oraz znaczeniu odczytywania obrączek ornitologicznych. Nie zabraknie instrukcji prawidłowego dokarmiania ptaków, zwłaszcza wodno-błotnych. Będzie też o konsekwencjach, gdy karmimy je chlebem, spleśniałym jedzeniem lub gdy dokarmianie rozpoczniemy zbyt wcześnie albo robimy to nieregularnie.

Spotkanie jest bezpłatne. Mile widziani są mieszkańców Sopotu, w tym rodziny z dziećmi od lat 7. Grupa będzie liczyć 15-20 osób. Konieczne zapisy mailowe: leszek.damps@tlen.pl. Proszę podać liczby osób i nr telefonu, w przypadku udziału dzieci – ich wieku. Przewodnik będzie miał lunetę. Prosimy o zabranie własnych lornetek.

Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego pn. „W trosce o dzikość – pomagaj z głową!” organizują Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie i Stowarzyszenie Ochrony Sów. Dofinansowane jest przez Gminę Miasta Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...